Genel

Laricani: Asya diplomasisi, ABD ve teröristlerin maceralarını yok etti

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye meselesinin çözümü konusundaki girişimlerinin, Asya diplomasisinin ABD ve teröristlerin maceralarını ortadan kaldırması açısından güzel bir örnek olduğunu söyledi.

Antalya’da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi 12. Genel Kurulu’nda konuşan Laricani, Çin ile ticaret savaşı, Rusya ve İran’a yaptırım, Türkiye ile sorun çıkarma, bölge ülkelerinden haraç alma gibi siyasetlerin başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin Asya ülkelerine karşı dayatmaları olduğunu ama artık Asya ülkelerinin bu siyasetlere karşı direndiğini ve karşı koyduğunu söyledi.

Laricani, ABD’nin bölgedeki teröristlere desteği ve yıkıcı faaliyetlerine temasla, Asya ülkelerinin bundan dolayı ticari, bankacılık, güvenlik, askeri, bilim ve teknoloji gibi alanlarda işbirliklerini daha da artırmaları gerektiğini söyledi.

Antalya’da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi 12. Genel Kurulu’nda konuşan Laricani, ‘İran İslami Şura Meclisi, APA düzeyinde çok taraflı iş birliğin geliştirilmesi yönünde adımlar atmıştır. Bunlardan biri de İsfahan’da düzenlenen APA Siyasi Komitesi’nde dile getirilen ‘Çok Taraflılığın Korunması ve Yükselmesi için Asya Parlamenter Asamblesi Üyesi Ülkeler Arasında İş Birliğini Geliştirme’ önerisidir’ dedi.

APA üyesi ülke parlamentoların İran’ın bu teklifini onaylamalarını umduğunu aktaran Laricani, bunun sonucu bölgesel ve hatta küresel çapta ülkelerin ortak çıkar ve iş birliği temelinde söylemlerin mümkün olduğunu gözler önüne serebileceklerini kaydetti.

Bu kurula katılmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu açıklayan İranlı yetkili, Türkiye’ye ve özellikle TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a böyle bir kurulu düzenledikleri için teşekkürlerini sundu.

Asya’nın dünyanın en büyük, en geniş kıtası olduğunu belirten Laricani, dünyada kültür ve medeniyetlerin Asya’da doğduğunu aktardı.

Asya’nın dünya nüfusunun yarıdan fazlasına ev sahipliği yaptığını vurgulayan Laricani, “İlk başta birçok Asya ülkesi bilim ve teknoloji alanında atılımlar gerçekleştirdi. Asya’nın tamamı katlanarak büyüdü ve dünyada birçok açıdan hayret verici gelişmeler başardı. Kalkınma, teknolojiyi yeni baştan yazdı ve ezberleri bozdu. Demokratik olgunlaşma sürecinden geçmiştir. Asya’da siyasi bazı değişiklikler bu sürece zarar vermiş olsa da bir dizi batı ülkesinin acımasız girişimlerine rağmen Asya’nın diplomatik kapasitesi artmaya devam etti.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı