GenelSuriye Dostları

Laricani: Avupa, ABD’ye karşı bağımsız hareket etmeli

İslami Şura Meclis Başkanı Ali Larciani, Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) İran ve Avrupa arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine sebep olduğunu fakat Trump’ın davranışının bazı sorunlar yarattığını ve bunların da dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Laricani, Almanya’nın eski Dışişleri Bakanı Gabriel Zigmar ile Tahran’da yaptığı görüşmede, ABD Başkanının davranışlarının sadece İran için değil Avrupa için de sorunlar yarattığını ve uluslararası arenada şartları kötüleştirdiğini söyledi.

Laricani bu durumun devam etmesi ile dünya’da güvenlik kargaşası yaratılacağını ve Avrupa’nın bağımsız rol ifa etmemesi durumunda bu durumun devam edeceğini söyledi.

Avrupa’nın Amerika’dan bağımsız bir rol ifa etmesinin kendilerinin yararlarına olacağını ifade eden Laricani, Avrupa’nın bağımsızlığının Amerika gibi bir ülkenin makul olmayan davranışlarından daha iyi olduğunu söyledi.

İran’ın Avrupa ile işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Laricani, kendilerini demokrasi beşiği olarak gören Amerika ve Almanya’ya Arabistan’ı savunmanın yakışmadığını söyledi.

Zigmar da Avrupa’nın Amerika’nın tüm politikalarını onaylamadığını fakat Amerika ile ilişkiler konusunda tüm Avrupa ülkeleri arasında da tek fikrin hakim olmadığını söyledi.

Almanya’da bir çok küçük ve orta ölçekli firmanın İran ile işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Gabriel, Almanya ve Fransa’nın nükleer mesele konusunda İran’a karşı taahhütlerini yerine getirmek istediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu