Suriye Dostları

Laricani, Batı’nın Irak ve Suriye’yi bölmek ve parçalamak için ortaya attığı planları eleştirdi

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Irak ve Suriye’nin “bölünmelerini” hedefleyen batılı komploları kınadı.

İslami Şura Meclisi Başkanı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi eski başbakanı ile bir araya geldiği görüşmede, İran’ın sonuna kadar Irak’ın toprak bütünlüğünü destekleyeceğini belirtti.

Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Irak Kürdüstan Bölgesel Yönetimi eski başbakanı ve KYB genel sekreter yardımcısı Berhem Salih ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede, İran ve Irak arasında kardeşliğe dayalı ilişkilerin hakim olduğunu hatırlattı ve “İran İslam Cumhuriyeti her zaman Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olacak ve Irak’ın toprak bütünlüğünü savunacaktır” dedi.

Laricani Iraklı siyasetçi ile bir araya geldiği görüşmede Batı’nın Irak ve Suriye’yi bölmek ve parçalamak için ortaya attığı planları eleştirerek, “Bazı Batılı liderler yanlış düşüncelerince bölge ülkelerini bölerek ve parçalara ayırarak bölgede karşı karşıya oldukları sorunlarını hal edebileceklerini düşünüyorlar o haldeki bu plan ve düşünce tamamen yanlış ve gerçek dışıdır”diye konuştu.

İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu belirterek, “Iraklı Kürt, Şia, Sünni ve tum mezhep ve grupların temsilcisi olarak ulusal birlik hükümetini savunmak tüm sorunları yenmenin tek yoludur” dedi.

Bu görüşmede Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi eski başbakanı ve KYB genel sekreter yardımcısı Berhem Salih ise Batılı ülkelerin Irak’ın huzurunu bozmasına izin vermeyeceklerini belirterek, İran’dan Irak halkı ve Bölgesel Kürt Yönetimi’ne verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı