GenelSuriye Dostları

Laricani: İran Meclisi Nükleer Müzakere Heyeti’nin arkasındadır

İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani, İran ile P5+1 grubu tarafından Lozan’da yayınlanan ortak nükleer bildirisinin İran’ın nükleer konusunun çözümünde iyi bir işaret olarak niteledi.

İslami Şura Meclisi Başkanı, Meclisin İran Nükleer Müzakere Heyeti’nin arkasında olduğunu bildirdi.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Meclis çalışanlarıyla Nevruz Bayramı münasebetiyle bugün sabah gerçekleştirdiği görüşmesinde, İran ve 5+1 Grubu arasında varılan Lozan Nükleer Bildirisi’nin bir başarı olduğuna dikkat çekerek, İslami Şura Meclisi’nin İran Nükleer Müzakere Heyeti’nin arkasında olduğuna vurgu yaptı.

Meclis Başkanı Laricani Meclis çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada İran’a karşı haksızca uygulanan yaptırımların kaldırılmasının ülke ekonomisi için çok yararlı olacağını belirterek, “Uluslararası müzakerelerin, İran halkının hukukunun korunmasına yardımcı olmasını ve halkın da nükleer enerjinin yararlarından faydalanmasını umuyorum. Ayrıca bu müzakere sürecinde art niyetli kesimlerin İran için oluşturmaya çalıştığı sorunların da bu vesileyle bertaraf olmasını ummaktayım” diye konuştu.

İslami Şura Meclisi Başkanı Laricani sözlerinin devamında, bölgedeki kritik gelişmelere de dikkat çekerek, bölgede terör saldırılarının azalmadığı, Suriye, Irak ve Libya dışında, Yemen’e acı saldırı gibi yeni kapıların açıldığını ifade etti.

Laricani, Yemen’in altı yapı tesislerinin yıkılması ve bu ülkede artan istikrarsızlığın, İslam dünyasının savunma bünyesini zayıflatması yanı sıra, bölgede yeni terörist grupların oluşmasına sebebiyet vereceğini, bundan da İsrail ve büyük güçlerin faydalanacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu