GenelSuriye Dostları

Laricani: Ortadoğu’da şer güçler Gazze, Suriye ve Irak’ta macera peşindedirler

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Ortadoğu’da kan dökülmesinin önlenmesi için bölge ülkeleri arasında istişare ve müzakerelere devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Laricani, Meclis’te bugün düzenlediği basın toplantısında bölge ülkelerine yaptığı ziyaretler ve mevcut sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bölge turu kapsamında Suriye, Lübnan, Türkiye ve Irak’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Laricani, görüşmelerde ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra bölgesel konularda da fikir teatisinde bulunduklarını kaydetti.

Ortadoğu’da şer güçlerin Gazze, Suriye ve Irak’ta macera peşinde olunduğunu belirten Laricani, ”Bölge ülkeleri, istişare ve müzakere yoluyla Ortadoğu’da macera ve kan dökülmesini önlemeli” dedi.

Laricani, İsrail’i kastederek, ‘Gazze’de yenilgiye uğrayanların yeni macera ve emeller peşinde olduğunu’ belirtti.

Suriye başta olmak üzere bölgedeki sorunların askeri yöntemle çözülemeyeceğini anlatan Laricani, siyasi çözüm dışındaki yöntemlerin daha fazla kan dökülmesine neden olacağını söyledi.

Laricani, sorunun, yönetim ve muhalefetin tüm kesimlerinin bir araya gelmesiyle yine bizzat Suriyeliler tarafından çözüleceği düşüncesini, ziyaretlerinde görüştüğü ülke liderlerine aktardığını bildirdi.

Laricani, ”Suriye konusunda tutumumuz çok açık: Bu ülkede mutlaka özgür yönetim olmalı. Bu ülke, silahlı yöntemlerle istikrar ve huzura kavuşamaz” ifadesini kullandı.

Laricani, NATO’nun bölgedeki sorunlara dahil olmasının ateşi körükleyeceğini, tarafları tepki vermeye zorlayacağını söyledi.

ABD’nin İran ile müzakere istediği yönünde basında çıkan haberleri de değerlendiren Laricani, ”Onlar samimiyseler müzakere konusunu 5+1 görüşmeleriyle takip edebilirler, onlar için bu yol açık” ifadesini kullandı.

Laricani, iç gelişmelerle ilgili olarak da, ”Bugün her zamankinden daha çok işsizlik, pahalılık ve ekonomik sorunlarla ilgilenilmeli. Tüm erkler, bu konuya daha fazla eğilmeli ki sorunlar hallolsun” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı