GenelSuriye Dostları

Laricani: Siyasi yanlışlıklar Suriye’de buhrana neden oldu

İslami İran meclis başkanı Ali Laricani, bazı düşmanca siyasetlerin ve yanlışların Suriye’de mevcut buhranın meydana gelmesinin başlıca amili olduğunu söyledi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Laricani, Tahran’da Almanya’nın İran büyükelçisi ile görüşmesinde, bazı düşmanca siyasetler ve yanlışların Suriye’de bugün yaşanan buhrana neden olduğunu belirterek, bu durumun bugün Suriye’nin çok büyük zarar görmesine neden olduğunu ve aynı zamanda bölgenin sebatının bozulmasına ve hatta bunun bölge dışını da etkileyebileceğinin altını önemle çizdi.

Laricani, İran ve Almanya arasında geçmişte iyi ilişkilerin varlığına temasla, iki ülkenin geçmişten bu ayana tarihi ve karşılıklı saygı çerçevesinde iyi ilişkiler içinde olduğunu belirterek, İran halkının Almanya’ya bakışının her zaman müsbet olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Almanya’nın İran büyükelçisi de, İran’ın bölgedeki önemli rolüne vurgu yaparken, Almanya’nın başta ticari ve kültürel alan olmak üzere her alanda İran’la ilişkileri geliştirmek istediğini ve bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesini temenni etti.

Cenevre’de İran ve 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşmaya da temas eden Alman büyükelçi; bu anlaşma sürecini olumlu ve yapıcı olarak nitelerken, oluşan mevcut fırsatın, İran ve Avrupa ilişkilerinin gelişmesinde en iyi şekilde istifade edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu