Genel

Lavrov: ABD, Suriye’den tamamen çekilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Suriye topraklarında bulunan ABD güçlerinin bu topraklardan tamamen çekilmeleri gerektiğini zira artık Suriye’de teröristlerin işinin bittiğini söyledi.

Interfax Ajansına demeç veren Lavrov; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin, ABD ve komutasındaki uluslar arası koalisyonun Suriye’deki faaliyetlerini kesinlikle onaylamadığını, bu güçlerin Suriye’de meşru hükümet tarafından da davet edilip kabul edilmediklerini vurguladı.
Suriye’de teröristlerin yakın bir süre içinde tamamen yok edileceklerinin altını çizen Lavrov; bunun ışığında ABD güçlerinin de tamamen çekilmeleri gerektiğini ifade etti.
ABD’nin onayladığı 2254 sayılı BMGK kararına ilaveten başkanlar Vladimir Putin ve Donald Trump’un imzaladıkları ortak beyanı hatırlatan Lavrov; bu belgelerde Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunması gereğinin vurgulandığını belirtti.

Lavrov aynı zamanda Suriye ve halkının geleceğinin de herhangi bir dış müdahale olmaksızın Suriyeliler tarafından belirlenmesi gereğinin de altı çizildiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu