Genel

Lavrov: Amerika Suriye siyasi sürecinin çözümünü zorlaştırdı

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Amerika’nın Suriye’nin hava üssüne yönelik füze saldırısıyla bu ülkede sorunun siyasi yoldan çözümünü zorlaştırdığını söyledi.

Rusya el’Yevm kanalınır bildirdiğine göre, Lavrov, Senegal dışişleri bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD’nin Suriye’nin askeri üssüne füze saldırısına işaretle, bu girişimin Suriye’de durumun daha da kötüleşmesine ve siyasi çözüm yollarının daha da sıkıntıya girmesine neden olduğunu söyledi.

Rusya dışişleri bakanı, bazı bölge ve uluslararası tarafların Suriye’de istenmeyen durumdan suistifade etmeye çalıştıklarını belirterek, Rusya’nın, ”Suriye devletinin kimyasal silah kullandığına dair iddiaların kabul edilemez olduğunu ve bu iddiaların ancak BM’ye bağlı bağımsız ve tarafsız araştırma komisyonunun raporuyla açıklanması gerektiğini bildirdiğini” söyledi.

Rusya dışişleri bakanı sözkonusu kuşkulu kimyasal saldırıyla ilgili olarak dış muhaliflerin ve Suriye içindeki muhaliflerin ve de bölgesel ve uluslararası oyuncuların, Beşar Esad yönetimini sorumlu tutmalarının tehlikeli bir çaba olduğunu söyledi.

Lavrov, Amerika’nın Kuzey Kore aleyhindeki tehdidinin de yanlış olduğunu ve Amerika’nın Suriye’ye yönelik füze saldırısına dair hatalı girişiminin Kuzey Kore’de tekrarlanmaması temennisini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı