Genel

Lavrov: Esad’ın istifasını istemek imkansız ve anlamsız bir durumdur

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İngiltere Başbakanı David Cameron’un Rusya Başkanı Vladimir Putin’in G-20 Zirvesi çerçevesinde bulunduğu temaslarda Suriye krizine ilişkin tutumunu değiştirdiğine ilişkin iddialarını yalanladı.

İngilizce yayın yapan Rusya Bugün kanalına yaptığı açıklamada Lavrov; İngiliz başbakanın bu bağlamda yaptığı açıklamalar ve bulunduğu iddiaların kesinlikle aslı gerçeği olmadığını belirtti.

Başkan Putin’in kesinlikle Suriye krizine ilişkin tutumlarını değiştirmediğinin altını çizen Lavrov; Putin’in ABD başkanı ile temaslarında bilfiil Suriye davasının ele alındığını söyledi. Lavrov; Amerikalılar ve İngiliz ortakların dış aktörler tarafından geçiş planı koymadan Suriye Cumhurbaşkanının ülkeyi terk etmesini talep ettiklerini ekledi.

Fakat ülkesinin kesinlikle buna karşı olduğunu ve yönetimlerin dışarıdan değiştirilmesine mutlak bir şekilde itiraz ettiğini belirten Lavrov; Rusya’nın baştan beri izlediği politikanın değişmediğini vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; destekledikleri diyalog süreci yerine Suriyelilerin yerine karar vermenin mümkün olmadığına işaret etti.

Lavrov; Suriyeli tüm taraflar arasında önkoşulsuz diyaloga ilişkin ülkesinin çağrısını yineleyerek, tüm taraflara etkileri olan güçleri şiddete son verme çabalarını yoğunlaştırma davetini yeniden dile getirdi.

Batılı bir kısım ülkelerin Suriye Cumhurbaşkanının istifasını talep etmelerinin hiç bir anlamı olmadığına vurgu yapan Lavrov; bu talepleri imkansız bir durum olarak nitelendirdi.

Gemide Hava Savunma Araçları ve Onarılan 3 Helikopter Vardı

Öte yandan Lavrov Rus Echo of Moscow Radyosuna yaptığı açıklamada; Suriye’ye yol alan Alaed Gemisinin sadece dış saldırılara karşı koymada kullanılan hava savunma gereçleri ve Rusya’da onarımı tamamlanan Suriye’ye ait 3 helikopter taşıdığını söyledi.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Lukaşeviç; Suriye’ye ait 3 MI 25 helikopter taşıyan Alaed Gemisinin 23 Haziran tarihinde Rusya’nın Murmansk Limanına geri döneceğini açıklamıştı.

Annan ile ÇözümYollarını İnceledi

Rusya Annan ile ÇözümYollarını İnceledi Dışişleri Bakanı Lavrov BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile bulunduğu telefon görüşmesinde Suriye krizine çözüm bulma yollarını masaya yatırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride; Lavrov ve Annan’ın aralarındaki telefon görüşmelerinde Suriye krizine mümkün olan en kısa zamanda siyasi ve diplomatik çözüm bulma yönünde uluslararası destek arama yollarını incelediklerini ifade etti.

Bu arada Rusya daha önce; Suriye’de mevcut krizin siyasi diyalogla çözülmesi için Annan planının uygulanmasına etkin bir mekanizma teşkil etme çağrısında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı