Genel

Lavrov: Kimi ülkeler Suriyeli muhalefetini savaş temelinde toplamaya çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; Güvenlik Konseyinin Huvla katliamıyla ilgili soruşturma açılması yönündeki görevlendirmesinin kimi devletler tarafından görmezden gelinmesi ile ilgili Rusya’nın kaygı duyduğunu dile getirdi.

Bugün Moskova’da katıldığı basın konferansında, Lavrov; Uluslararası Güvenlik konseyinden çıkan görevlendirmeyi görmezden gelen devletlerin Huvla katliamını uluslararası alanda askeri önlem alınması gereğine ilişkin çağrılarını yinelemek için bahane olarak kullandıklarını kaydetti.

Söz konusu devletlerin Güvenlik Konseyine baskı uygulamaya çalıştıklarına işaret eden Lavrov; Suriye’deki krizin çözümüyle ilgili uygulanması kararlaştırılan Annan planının bu devletlerin projelerini engelliyor olma ihtimaline dikkat çekerek Suriye’de düzeni değiştirmeye değil de bütün taraflar arasında gerçekleşecek bir diyalog ortamı hazırlayarak çözüm getirmeye hizmet eden, Annan projesinin Suriye’ye düşman projelerin önünde engel teşkil ettiğini kaydetti.

Ülke dışında bulunan Suriyeli göçmenlerin de Güvenlik Konseyinde Suriye’ye karşı askeri müdahale talepleri için ikinci bahane olarak kullanıldığını belirten Lavrov; bu bahanelerle Suriye’deki krizin tampon bölgeler ve insani koridorlar açılmadan çözülemeyeceği izlenimi yaratmaya çalışıldığını beyan etti.

Moskova’nın sayısı yaklaşık 150 bin olan Suriyeli göçmenleri ağırlayan devletleri anlayışla karşıladığını söyleyen Lavrov; ancak bu devletlerin Suriyeli göçmenler konusunu mülteciler sorununa dönüştürerek bir askeri müdahale zemini yaratmaya çalıştıklarını belirterek Suriye’de bulunan yaklaşık bir milyon Iraklı ve beş yüz bin Filistinli mülteci bulunduğunu göz ardı ettiklerini dile getirdi.

Burhan Galyun’un Suriyeli bütün muhalefete, Güvenlik Konseyinin askeri müdahale kararı verinceye kadar, kendisinin değimiyle “kurtuluş savaşını sürdürmesi” yönündeki çağrılarının Rusya’yı şaşırttığına değinen Lavrov; bu çağrıların direk iç savaşa için provokasyon teşkil ettiğini vurguladı.

Suriyeli muhalefetin büyük çoğunluğunun askeri dış müdahaleye karşı olduğunun altını çizen Lavrov; bölgede kimi ülkelerin Suriyeli muhalefeti kendi şemsiyesi altında toplamaya çalıştığını ancak bunun Annan planıyla doğrudan bir çelişki teşkil ettiğin belirterek Annan planının Suriyeli muhalefeti savaş temelinde değil Suriye yönetimi ile diyalog yönetiminde bir şemsiye altında toplama kapsamında hazırlandığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı