GenelSuriye Dostları

Lavrov: Silahlı muhalefet ve destekçileri Annan Projesinin başarısızlığını istiyorlar

usya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Suriyeli silahlı muhalefetin ve onu destekleyen devletlerin, BM Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın projesini başarısızlığa uğratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Moskova’da bugün katıldığı basın konferansında Lavrov; silahlı muhalefet ve destekçilerinin, Annan projesini başarısızlığa uğratmayı amaçladıklarının şüphe götürmez bir şekilde açık ve net bir şekilde ortaya çıktığını beyan etti.

Yaşananların Annan projesini karara bağlayan Güvenlik Konseyi kararlarına açıkça ihlal teşkil ettiğine dikkat çeken Lavrov; Annan projesinin sadece Suriye hükümeti değil silahlı terör gruplarının ve silahlı muhalefetin de şiddeti durdurmasını kapsadığını hatırlattı.

Rusya’nın Suriye hükümetine Annan projesini uygulamayı sürdürmesi çağrısında bulunduğunu ancak topun tek golden sonra bırakılamayacağına işaret eden Lavrov; bütün tarafların Suriye hükümetinden Annan projesini koşulsuz şartsız yerine getirmesini istediklerini, ancak silahlı muhalefeti provoke etmekten ve kışkırtmaktan geri durmadıklarını dile getirdi.

Suriye’de krizin alevlendirilmeye çalışılmasının uluslararası güvenlik konseyi kararlarını açıkça ihlal etmek anlamına geldiğini vurgulayan Lavrov; bunu yapanların açıkça ne yapmaya çalıştıklarını söylemeleri gerektiğini ve kelime oyunlarının arkasına saklanmadan şiddetin durması çalışmalarına katılıp katılmayacaklarını dürüstçe açıklamaları gerektiğini ifade etti.

Güvenlik konseyinin Suriye hükümeti ve muhalefet arasında kapsamlı diyalogun başlamasının uluslararası toplum tarafından destekleneceğini ilan ettiğine dikkat çeken Lavrov; uluslararası toplumun kimi üyelerinin gizli çalışma programları bulunduğunu ve illegal bir şekilde sistemi değiştirmeye çalıştığına değinerek Suriye’de yaşanan çatışmaların Lübnan’a sıçraması tehlikesine karşı dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı