Genel

Lavrov: Suriye BM ile işbirliğini sürdürüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Rusya’nın Suriye’deki kimyasal silahlardan arındırılma sürecindeki ilerlemelerden memnun olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile gerçekleştirdiği basın konferansında bir açıklama yapan Lavrov “Biz sürecin akışından memnunuz” şeklinde konuştu. Lavrov, sözlerine ayrıca “Suriye hükümetinin kusursuz olarak gerçekleştirdiği işbirliğinin herhangi bir şekilde değişeceğine yönelik herhangi bir neden bulunmamaktadır” ifadelerini ekledi.

Sergey Lavrov ve John Kery Endonezya’nın Bali adasında bir araya gelerek Suriye ‘de kimyasal silahların imha süreci hususundaki pozisyonlarını karşılaştırdılar. İki bakan arasında düzenlenen görüşme öncesinde kimyasal silahların imhası hususundaki girişimin uygulanması ile bağımlı olarak Suriye çözümünün ele alınacak başlıca konu olacağı hususundaki haberler doğrulandı. Suriye’de kimyasal silahların imha sürecinin temposu herkese umut veriyor. Sergey Lavrov Suriye yönetiminin gerçekten uluslararası toplum ile açık işbirliği yaptığını ve üzerine aldığı tüm yükümlülükleri yerine getireceğini belirterek ‘Bu sürecin gelişme tarzından memnunuz. Suriye hükümeti tarafından gerçekleştirilen pürüzsüz işbirliğinin her hangi şekilde değişeceğini zannetmek için hiç bir neden yok. Rusya bu işbirliğinin her hangi problemlere yol açmadan sürdürülmesi için Şam ile temaslarda gerekli her şeyi yapacaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu