Genel

Lavrov: “Suriye’de çatışmalar Lübnan’a sıçrayabilir”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye muhalefetini BM Güvenlik Konseyi kararı ile belirlenen ateşkese uymaları ve şiddeti sona erdirmeleri konusunda uyardı.

Muhalefeti Kofi Annan planını sabote etmeye çalışmakla suçlayan Lavrov, “Biz bir çok ihlaller görüyoruz. Barış planı hem hükümete hem de muhalif gruplara ateşkesi durdurma çağrısı yapıyor” hatırlatmasında bulundu.

Srilankalı mevkidaşı Gamini Lakshman Peiris’le birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Larov, “Daha fazla şiddet ne anlama geliyor… Onlar dürüstçe ne istediklerini söylemeli” eleştirisi getirdi.
Lavrov dün yaptığı değerlendirmede ise Suriye’de çatışmaların Lübnan’a da sıçrama riski olduğunu söylemişti. Lübnan’da önceki gün yapılan gösterilerde sokaklar savaş alanına çevrilmiş ve 13 kişi kaçırılmıştı.

Gelişmeleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Çatışmaların Lübnan’a doğru yayılması konusunda gerçek bir tehdit var. Etnik ve mezhepsel yapının olduğu Lübnan’da durum çok daha kötü olabilir” uyarısı yaptı.

Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden iç çatışmada 10 bine yakın kişi yaşamını yitirirken, Rusya BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye yönetimine yaptırım öngören tasarıyı iki kez veto etti. Geçen ay Kofi Annan’ın Suriye özel temsilcisi olarak atanması ve barış misyonu belirlemesinin ardından da bölgeye 300 civarında BM gözlemcisi gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı