Genel

Lavrov: Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesi Rusya için önemli

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov, dün yaptığı açıklamada, Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesini istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fas dışişleri bakanı ile Rabat’ta ortak basın toplantısında Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesinin Rusya için önemli olduğunu belirterek, Suriye’nin Arap ülkeleriyle ilişkilerinin gelişmesi gerektiğini bildirdi.

Son zamanlarda başta Lübnan, Fas ve Ürdün olmak üzere çok sayıda Arap ülkesi Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesini istedi.

Rusya dışişleri bakanı geçen pazartesi günü Arap Birliği genel sekreteri Ahmed Ebulgayt ve Mısır dışişleri bakanı ile telefon görüşmesi yaparak, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu meseleleri hakkında görüş alış verişinde bulundu.

Lavrov, Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile Rabat’ta düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’daki görüşmesi ve Adana mutabakatına yönelik sorularını cevapladı.

Lavrov, “Türkiye ile Suriye arasında 1998’de Adana Mutabakatı imzalandı. Anlaşma, Türkiye’nin güvenlik konusundaki endişelerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Suriye hükümeti belirli yükümlülükler üstlenerek bu anlaşmayı kabul etti ve biz bu anlaşmanın geçerli olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz. Anladığım kadarıyla, bu anlaşmanın tarafları olan ülkeler de aynı şekilde düşünüyor” dedi.

Rusya ve Türkiye’nin Suriye’nin bütünlüğü ve egemenliğinin yeniden sağlanmasıyla ilgilendiğini belirten Lavrov, Erdoğan-Putin görüşmesinde bu konu hakkında bir kez daha mutabık kalındığını ifade etti.

Rus Bakan Lavrov, Suriye Anayasa Komitesi’nin ilk toplantısını yapmasını umduğunu belirterek, “Suriye topraklarındaki terörizm kalıntılarının ortadan kaldırılmasına, mültecilerin geri dönüşüyle ​​ilgili insani meselelere paralel olarak, güven inşa ederek, siyasi süreç yolunda ilerlemek gerekiyor. Astana formatı garantör ülkeleri, Suriye hükümeti ve muhalefetiyle çok özenli çalışma sayesinde Anayasa Komitesi’nin oluşumunu hazırladı. Çok yakın bir zamanda bu komitenin kurucu toplantısı için bir araya geleceğini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu