Genel

Lavrov: Suriye’nin dağılmasını istemiyoruz!

Rusya Dışişleri Bakanı, ülkesinin Suriye halkı konusunda endişeli olduğunu ve bu ülkenin dağılmasını istemediğini vurguladı.

İran yetkilileriyle istişarelerde bulunma niyetiyle Tahran’a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün öğleden sonra İranlı meslektaşı Ali Ekber Salihi’yle görüştükten sonra, ortak basın toplantısına katılarak muhabirlerin çeşitli konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Lavrov, bir muhabirin Rusya’nın Beşşar Esad’ı nereye kadar destekleyeceğine ilişkin bir soru üzerine “Biz bugüne kadar defalarca ilan ettik. Bizim Suriye’ye yönelik desteklerimiz Beşşar Esad veya bir başkasıyla ilgili bir durum değil. Biz ülke olarak Suriye’nin kendisi ve bu ülkede yaşayan halkı konusunda endişeliyiz. Suriye’nin dağılmasını istemiyoruz” dedi.

Lavrov daha sonra Suriye’yi dini ve etnik açılardan karmaşık yapılı olarak tanımlayıp “Biz bölgenin bu açıdan zarar görmesini istemiyoruz. Halbuki kimileri başka senaryoları takip ediyor ve Suriye’de Libya modelini uygulamaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yine bir kez daha ülkesinin Suriye’de belli bir şahısı desteklemediğinin altını çizerek “Biz Suriye ve halkını destekliyoruz. Suriye bölgede istikrar eksenlerinden biri sayılır” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu