Genel

Lavrov ve Annan Suriye konferansı konusunu masaya yatırdılar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile bugün bulunduğu telefon görüşmesinde Moskova’nın girişimiyle Suriye konulu uluslararası bir konferansın düzenlenmesi ufuklarını masaya yatırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün yayınladığı bildiride Lavrov ve Annan’nın konferansın başarılı olmasında temel koşul olarak ilgili tüm taraflar ve etkili tüm ülkelerin katılım gereğini ele aldıklarını ifade etti.

Konferanstan amacın Suriye’de şiddete son vermekle birlikte, kendi geleceklerini kendileri belirlemede Suriyelilerin karar alacakları siyasi bir süreç başlatmak olduğunu belirten Rus Bakanlık; telefon görüşmesinde Annan planının uygulanması için çabaların sürdürülmesi gereğinin tartışıldığını ekledi.

Telefon görüşmesinde Lavrov; Suriye’de görev yapan BM heyetine desteğini ifade ederek, tüm tarafları bu gözlemcilerin güvenliğini sağlamaya özen göstermelerine çağrı yaptı.

BM Suriye özel temsilcisi Annan ise; Suriye krizinin çözülmesi için koordine edilmiş uluslararası bir tutumunun belirlenmesi gereğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı