Genel

Lavrov ve Hoşyar Zebari Suriye konusunu görüştüler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; bir kısım tarafların Suriye’deki durumları körüklemeye ve alevlendirmeye çalışmalarına ülkesinin karşı tutumunu yineledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bugün Moskova’da düzenlediği ortak basın toplantısında Lavrov; tek taraflı adımlar ve çalışmalar, tepkili açıklamalar, muhalefeti diyaloga girmemeye teşvik etme ve şiddet kullanmaya provoke etmekle ateşe yağ dökmenin yanlış olacağını belirtti.

Lavrov; “ bugünkü gazetelerde ABD dışişleri bakanlığı resmi sözcüsü Victoria Nuland’ın Rusya ile Amerika arasında Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad sonrasında Suriye’deki siyasi gelişmelere ilişkin görüşmelerin yapıldığını ifade eden açıklamalarına ilişkin haberler okudum.. şayet Nuland böyle açıklamalarda bulunmuşsa;bu açıklamaların kesinlikle aslı gerçeği bulunmamaktadır.. Rusya bu gibi görüşmelerde bulunmaya mutlak bir şekilde karşı olmasının yanında Suriye’nin içişlerine yönelik bu gibi dayatma yada müdahalelerde bulunmaya kesinlikle karşıdır. . Bizler Suriyelilere çözüm dayatamayız..” şeklinde konuştu.

Suriye’deki siyasi değişimler konusunda Rusya ile Fransa arasında görüş alışverişinin yapıldığına ilişkin Fransa Dışişleri Bakanlığının açıklamaları konusunda ise Lavrov; durum ne olursa olsun tek taraflı adımlar yada bu bağlamda maceralara ne kadar girilmiş olsa da Rusya’nın yönetimleri değiştirme konusunda görüş alış verişinde bulunmasının mümkün olmadığını belirtti.

Lavrov; Suriyelilerin ideallerini gerçekleştirmelerinde BM Suriye temsilcisi Kofi Annan planının en uygun yol olduğunu belirterek, Suriyeli tüm tarafları nefsi kontrole ve yabancı müdahalelerden uzak olarak diyalog masasına oturmalarına çağırdı.

Rusya’nın çağrısını yaptığı Suriye konulu uluslararası konferansa ilişkin ise Lavrov; amacın Suriye’de şiddete son vermek için tüm taraflara etki yapmak olduğunu söyledi.

Tüm Taraflara Baskı Uygulanmalı

Kendi tarafından Irak Dışişleri Bakanı Zebari; Annan planına bağlı kalmaları için istisnasız tüm taraflara baskı uygulanması gereğinin altını çizdi.

Zebari; Suriye konusunda yapılacak her hangi bir uluslararası toplantının özellikle komşu ülkeler olmak üzere ilgili tüm ülkelerin katılımına haiz olması gereğini ifade etti.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari; Suriye’de olup bitenlerin Irak’ı da etkilediğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı