Genel

Lavrov ve Kerry: Suriyeli taraflar arasında müzakere tarihi açıklanmalı

Rusya ve ABD Dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve John Kerry telefonla görüştü, görüşmede iki bakan, BM Suriye Özel Temsilcisi tarafından Suriyeli taraflar arasında yapılacak müzakerelerin kesin tarihinin açıklanmasını istedi.

Bugün gerçekleşen telefon görüşmesinde, ABD ve Rusya Dışişleri bakanları, Suriye yönetimi ile muhalefet temsilcileri arasında Cenevre’de düzenlenecek müzakereler konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Rusya Dışişleri Bakanı görüşmede, münakaşa taraflarının Suriye kriziyle ilgili BM Güvenlik Konseyi kararnamelerinin maddelerini tamamen yerine getirmesini istedi.

Lavrov, bu bağlamda, bütün Suriyeli muhalif gruplardan oluşan bir heyet, terörist gruplara karşı ortak cephe kurulması, ateşkes sağlanması, insani sorunların çözümlenmesi ve Suriye yönetimi ile muhalefetin mutabakatıyla siyasi reformun yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Suriye yönetimi ile muhalefet temsilcileri arasında bugün düzenlenmesi planlanan görüşme Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerin engelleme çabaları yüzünden ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı