Suriye Düşmanları

Londra: İran’a baskıda Amerika’ya uymuyoruz

İngiltere Savunma Bakanlığı yetkilileri, Amerika’nın İran’a yönelik azami baskı politikasında Washington’la eşgüdümlü hareket etmediklerini belirtiyor.

IRNA’ya demeç veren Britanya Savunma Bakanlığı sözcülerinden biri, Britanya’nın Fars körfezinde kurduğu Sentinel operasyonu adlı deniz ittifakı bu ülkenin Amerika’nın İran’a uyguladığı azami baskı politikası güdümünde hareket ettiği anlamına gelmediğini belirtti.

Adı açıklanmayan Sözcü, Britanya yönetimi Amerika ile İran arasındaki gerginliği hafifletme çabalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Britanya bundan iki hafta önce Fars körfezinde yedi ülkeden oluşun Sentinel operasyonu komutanlığını üstlendi. Bu operasyonu Amerika’nın Batı Asya bölgesinde merkezi komutanlığı Centcom adı ile bilinen terörist merkez tarafından Temmuz 2019’da ve sözde Hürmüz boğazı, Babul Mendeb ve Umman denizinde denizciliğin güvenliğini temin etme bahanesi ile tanımlandı.

Amerika terör devleti son aylarda İran İslam Cumhuriyeti’ne baskılarına arttırmak için Fars körfezinde askeri varlığını takviye ederek Britanya gibi müttefikleri ile birlikte kışkırtıcı uygulamalarda bulunuyor.

İran İslam Cumhuriyeti ise Amerika ve Britanya’nın Fars körfezinde denizciliğin ihlal edildiği iddialarını reddederek, bölgenin güvenliğini temin etme işi İran ve bölge ülkelerinin işi olduğunu ve başkalarına güvensizliğe yol açmalarına müsaade etmeyeceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu