FilistinGenel

Londra’da terör rejimi İsrail protesto edildi

Terör rejimi İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri ve Filistinlilere yönelik cinayetleri İngiltere’nin başkenti Londra’da protesto edildi.

Gösteriye her yaş grubundan çok sayıda kişi, yağmura rağmen ırkçı İsrail’in Londra Büyükelçiliği önünde bir araya geldi.

Gösteriyi, “tüm dikkatleri İsrail’in Kudüs’teki saldırılarına çekmek üzere” düzenlediklerini belirten göstericiler, uluslararası toplumdan Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri kınamasını ve ırkçı İsrail’den de yasa dışı uygulamalarına bir an önce son vermesi talebinde bulundu.

Gösteride, “El-Aksa’yı kurtarın” ve “Filistin için özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan protestocular, “İsrail bir terör devletidir”, “El-Aksa’ya özgürlük, Filistin’e özgürlük”, “İsrail utan” ve “Ellerinizi El-Aksa’dan çekin” sloganları attı.

Bilindiği gibi ırkçı rejim İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Olayın ardından Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Mescidi Aksa’nın iki kapısını Pazar günü açmış ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurduğu metal detektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Mescidi Aksa’da egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal detektörlerin güvenlik sağlama amaçlı değil, Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

İsrail’in, Aksa’yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa’nın zaman ve mekan açısından bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu