GenelSuriye Düşmanları

Lübnan basını, Lübnan’daki patlamalarda Türkiye’nin parmağının olduğu iddiaları ile sallanıyor

Emperyalist devletlerin oluşturduğu terörizm şebekesi hakkında yazdığı araştırma yazıları ve kitaplarıyla tanınan Nidal Hamade’nin tespitlerine göre Lübnan, diğer ülkelerdeki terörizmden nasibini alan ülkelerin başında geliyor. Çünkü bu ülkede emperyalist güçlerin ezeli ve bir türlü yenemediği ve yıldıramadığı düşmanı Mukavemet cephesinin baş kalesi olan Hizbullah örgütü yaşıyor ve barınıyor.

Lübnan’da yaşanan bütün patlamaların Suudi Arabistan ve Hariri destekli patlamalar olduğunun altını çizen Hamade, patlamanın olduğu bölge olan Arasal’a giderek ev ev sokak sokak dolaşarak araştırma yaptı. Yaptığı araştırmayı yayınlayan Hamade, son dönemde Lübnan’da gelişen olaylara da ışık tutuyor.

Arasal’dan Lübnan’ın içine gönderilen patlayıcı madde taşıyıcı arabaların peşine düşen Hamade, bu bölgede geniş çaplı araştırma yaparak Arasal’daki terörist gurubunu deşifre eden yazısını yayınladı. Raporuna göre, şehire kısa süre önce giren bir gurup azınlığı kimse daha önce orada görmemiş. Bu gurubun adı Ebu Takiye. Suriye özgür ordusunun eliyle Irak’tan getirtilerek Lübnan’a dağlardan kaçak olarak girmişler. Suudi Arabistan’da şu günlerde ikamet eden eski Lübnan başbakanı Hariri’nin yıllardır Lübnan’da yaşatmak istediği terörizmi yeniden hortlatmak için start aldığı artık belgelerle ispatlanmış durumda.

Patlatılan arabaların tarzı aynı, geldiği yer aynı. Bu arabaları patlatanlar Irak’ta zuhur eden el-Kaide örgütüne mensup Ebu Takiye/başka adıyla Ebu Bekir el-Bağdadi’ye bağlı bir gurup. Arasal’da konuşlanmış olan bu gurup, Ebu Bekir el-Bağdadi ile birlikte önce Suriye’ye gelmiş. Bunları Suudi Arabistan içişleri bakanı Prens Muhammed bin Nayif Şeyh Hassan el-Uteybi aracılığı ile finanse ve organize ediyor. Bağdadi’nin yanı sıra el-Huceyri de bu gurubun liderlerinden.

Araba patlatma operasyonlarında bulunan bir diğer isim ise Muhammed Özbakan adlı Türk asıllı bir demirci. Osman peygamber köyünde mukim eden bu şahıs, patlayıcı bombaları arabalara yerleştirme uzmanı. Zira bu patlayıcıları uzun mesafe katederek ve hiçbir teftiş kontrolüne takılmadan gelmesini sağlamak ancak uzman kişi tarafından yapılabilir. Dolasıyla, Özbakan adlı bu şahıs el-Kaide için bunu her seferinde kusursuzca yapabilen tek kişi.

Bir diğer kişi, arabaların elektronik aksamı uzmanı M.E.H. Bu şahıs ta patlayıcıların patlayış mekanizmasını arabalara bağlamakla mükellef olan kişi.

Patlayıcı arabalar hazırlandıktan sonra 6000 dolar karşılığında birisine teslim ediliyor. O da isterse bu arabayı kendisine söylenilen yere götürüyor ya da bir diğerine vererek patlatılmasını sağlıyor.

Bir diğer aranan kişi çobanlık yaparak dağlardan teröristlerin yol almasını sağlayan Suriye asıllı Lübnan vatandaşı Ebu Cebel. Cusiye köyünde yaşamış olan bu kişi Ebu Takiye teröristlerine lojistik yardımlar vermesinin yanı sıra, araba ve silah kaçakçılığını da Suriye’den Iraktan Arasal’a trafiğini yönetiyor.

Suriye’deki teröristlerle sürekli irtibat içinde olan Arasal gurubunun en tehlikeli ismi şu günlerde Lübnan güvenlik güçlerinin kırmızı bültenle aradığı Muhammed Hasan el-Huceyri olarak biliniyor. Bu şahısın, Arasal’ı terk ederek Lübnan’ın içlerine doğru kaçtığı belirtildi. Bu da demektir ki gelecek günler başka patlama haberlerine şahit olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı