Suriye Dostları

Lübnan Cumhurbaşkanı Aun: Mülteciler Lübnan’ın kaldıramayacağı bir yük haline geldi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Suriye’deki çatışmalar ile mültecilerin, ülkesine maliyetinin 25 milyar dolar olduğunu söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, ülkesindeki ekonomik kriz ve bölgesel gelişmelere ilişkin Fransız Valeurs actuelles dergisine değerlendirmelerde bulundu.

Ülkesinin, ekonomik açıdan oldukça zor bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Avn, Suriye ordusunun Lübnan’a müdahale ettiği 1990’lı yıllardan itibaren bütçelerin borca dayalı oluşturulması nedeniyle kamuoyu borcunun katlanarak arttığını belirtti.

Lübnan ekonomisinin, son yıllardaki küresel finansal krizlerden ciddi oranda etkilendiğini kaydeden Aun şunları ifade etti:

“Komşu ülkelerde iç savaşın başlamasıyla birlikte bu ülkeler üzerinden Arap coğrafyasına yapılan ihracatımız olumsuz etkilendi. Daha sonra Suriye’den gelen ve bugün itibarıyla buradaki Filistinliler ile Lübnan nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan mülteciler, ülkenin kaldıramayacağı bir yük haline geldi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu