GenelSuriye Dostları

Lübnan Hizbullah Lideri Hasan Nasrullah’ın Cuma Günü yaptığı konuşmanın geniş özetini

Lübnan İslami direniş hareketi Hizbullah genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hz. Peygamber’in veladet yıldönümü ve Vahdet Haftası münasebetiyle Beyrut’un güneyinde düzenlenen bir merasimde yaptığı konuşmada, siyonist İsrail rejiminin Müslümanlar aleyhindeki komplolarına geniş yer verdi.

Lübnan halkının sebat ve güvenliğinin garantisinin ve siyonist düşmanı şom düşüncelerden caydıracak olanın Lübnan’ın birlik ve beraberliği, Lübnan ordusu ve halkı arasında denge olmasına işaret eden Nasrullah, ırkçı İsrail’de yapılan son parlamento seçimlerinin de aslında bu rejimin kendi içinde ciddi bir sorun yaşandığını gösterdiğine dikkat çekti.

Irkçı İsrail seçimlerinden hiç bir partinin tek başına iktidara gelememesi ve bir liderin etrafında birlenilememesinin aslında bu rejimin içinde yanan siyasi buhranı açık bir şekilde gösterdiğini vurgulayan Hizbullah lideri, ırkçı rejimde aşırı kanatların yine iktidara koalisyon şeklinde gelmelerine verilecek en iyi cevabın, direnişe bağlılık ve direnişin daha da güçlenmesine katkıda bulunmak ve aynı şekilde Filistin direnişinin zafere ermesi için olanca güçle Filistin halkı ve direnişçilerinin desteklenmesi olduğunu ve o zaman Filistin’in daha güçlü bir şekilde siyonist İsrail’e karşı duracağını bildirdi.

Irkçı İsrail’de solcu, sağcı, fanatik vesair partilerin birbirlerinden hiçbir farkının olmadığını belirten Hizbullah lideri, “Zira, bu partilerin bütün hedeflerinin işgal, cinayet, ırkçı siyasetleri yaygınlaştırmak” olduğunu belirterek bu siyasetler karşısında aldanmamak gerektiğine vurgu yaptı.

Hizbullah liderinin yaptığı bu açıklamalar aslında bölgede oynanmakta olan oyunlar karşısında tarihi bir uyarıdır ve aynı zamanda Hizbullah’ın da bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiği ve önlem aldığını göstermektedir. Ama, Nasrullah’ın da bildirdiği gibi bu komplolara karşı bölge milletleri ve İslam ülkelerinin ortak tutum sergilemesi kaçınılmazdır. Hizbullah liderinin de belirttiği üzere korsan ve haydut İsrail rejimine karşı tek mücadele yolu sürekliliği olan direniş ve İslami cihaddır. Zira, ırkçı İsrail rejimi zaman zaman Filistin ve bölge ülkeleri arasında fitne çıkarmak suretiyle şom emellerini gerçekleştirirken maalesef bazı ülkeler ve liderler ırkçı rejimin bu komplolarının hangi emelleri güttüğünü anlayamamaktadırlar ve bu durum da tamamen ırkçı İsrail’in işine gelmektedir.

Fakat şurası bir gerçektir ki, terör rejiminin bölgede yenilmezlik efsanesi, Lübnan ve Filistin İslami direniş güçlerinden aldığı ağır darbe sonucu tarihin çöplüğüne karışmış ve bu yenilgiler ırkçı İsrail içinde de, Siyonist rejimin çöküş sürecine gittiğine dair açık bir şekilde yorumların yapılmasına neden olmuştur. Hatta bu süreç ve kaygı sadece ırkçı İsrail’de değil bu korsan rejimin en büyük hamisi Amerika’da da ciddi kaygılara neden olmuş ve bazı Amerikalı siyasetçiler, düşünürler, eli kalem tutanlar bu rejimin ömrünün ne zaman sona ereceği konusunda tarih vermekten bile çekinmemişlerdir.

Bu gerçekler dikkate alındığında maalesef bazı batı yanlısı sözde Müslüman kimlikli ama uygulamaları ve kafaları düşmanlarla hareket eden siyasi şahsiyetlerin yüzünden hem Lübnan hem Filistin ve hem de diğer İslam ülkelerinde istenilen İslami dayanışma gerçekleşmemektedir. Bu durum da tabii olarak düşmanların işine yaramamaktadır ki, Hizbullah liderinin üzerinde önemle durduğu nokta da bu olmuştur. Bundan dolayı Lübnan Hizbullah liderinin, düşmanların ve onların işbirlikçilerinin komplolarını ortaya çıkarması bu açıdan son derece önemlidir.

Bunun için İslam ülkeleri yöneticileri ve milletleri, yaşanan bu zilletten kurtulmak için İslami vahdet içinde görevlerini en iyi şekilde yerine getirme bilinciyle hareket etmek zorundadır. Aksi halde bugün yaşanan parçalanmışlık durumdan kurtulmak söz konusu olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı