Suriye Dostları

Lübnan Hizbullahını terör örgütü ilan eden Almanya’ya tepkiler yükseliyor

Batı Asya bölgesindeki Direniş Ekseni tek vücut bir yaklaşım içerisinde Almanya hükümetinin Lübnan Hizbullah Hareketini terör örgütü olarak adlandırma girişimini kınadı.

Almanya içişleri bakanlığı geçen Perşembe günü Lübnan Hizbullah Hareketini terör örgütü olarak adlandırarak bu hareketin Almanya topraklarındaki faaliyetlerini yasakladı. Almanya içişleri bakanlığının bu kararı ise bölgede direniş ekseninin tek vücut olarak tepki göstermesine neden oldu.

Batı Asya bölgesinde direniş gruplarının vurgu yaptığı eksen konu ise Almanya hükümetinin de Amerika ve Siyonist Rejim İsrail ile Lübnan Hizbullah Hareketi aleyhinde koordineli hareket etmesidir Son aylarda Amerika hükümeti özellikle de Donald Trump’ın inisiyatifi ile Avrupalı ülkeleri İran İslam Cumhuriyeti ve direniş grupları aleyhinde girişimlerde bulunmalarına ısrar edip onları baskı altında bıraktı. Gerçekte Almanya içişleri bakanlığının bu girişimi de Avrupa Birliğinin sadece makro düzeyde değil mikro siyasetleri ve mikro düzeyde de Amerika siyasetlerine bağlı olduğunu Amerikanlara boyun eğdiğini göstermiş oldu.

Bu doğrultuda Yemen İletişim Bakanı ve Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti sözcüsü Dayfullah El Şami ise şöyle bir açıklamada bulundu:” Bu zalimane karar direniş hareketlerini hedef alan Amerika ve Siyonist Rejim İsrail’in dikte etmeleri ve ısrarı ile gerçekleştirildi. ”

Batı Asya bölgesi direniş ekseni güçleri ve hareketlerinin vurgu yaptığı ikinci önemli husus ise Almanya hükümetinin Siyonist Rejim İsrail cinayetlerine destek çıkmasıdır. Avrupalı ülkeler özellikle de son bir yılda göstermelik yaklaşımlar içerisine girip Amerika ve Siyonist Rejim İsrail’in Filistin ve Suriye aleyhindeki siyasetlerine karşı çıkmıştır. Bu çerçevede Almanya hükümeti Suriye’nin Golan bölgesinin ve Filistin’in Kudüs şehrinin işgal topraklarına ilhak edilmesine sözde karşı çıkmıştır. Bu doğrultuda Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS sözcüsü Hazım Kasım ise bir bildiri yayımlayarak Almanya’nın bu kararının işgalcilerin tarafını tutmanın açık göstergesi olduğunu söyledi. Öyle işgalci güç ki hala Arap milletleri aleyhindeki tacizci ve saldırgan siyasetlerine ve terör sürecine devam etmektedir.

Bölgedeki direniş güçlerinin gösterdiği tepkilerin önemli bir bölümü de Almanya hükümeti içişleri bakanlığının bu girişimine tehdit eksenli bakıştı. Almanya hükümetinin bu girişimi özellikle de Amerika başkanı Donald Trump’ın ırkçı Yüzyılın Anlaşmasını 28 Ocak 2020’de tanıtmasının ardından Siyonist Rejim İsrail’in Filistinliler aleyhindeki cinayetlerini arttırmaya yol açacaktır ve Siyonist Rejimi Avrupa açısından da kaygılarını giderecektir. Böylece cinayet süreci iyice şiddetlenecektir. Burada önemli olan nokta Almanya hükümetinin kararının Siyonist Rejim İsrail’in Batı Şeria’nın bazı kısımlarını işgal topraklarına ilhak etme kararı ile paralel alınmasıdır. Siyonist Rejim bu kararını Temmuz’dan hayata geçireceğini bildirmiştir. Buna esasen Filistin İslami Cihat Hareketi de bir bildiri yayımlayarak Almanya hükümetinin Hizbullah ile ilgili kararının Batı Asya bölgesinin istikrarı ve güvenliği için sürekli bir tehdit oluşturacağını belirtti.

Bu olayın dördüncü boyutu da Almanya hükümeti içişleri bakanlığının bu girişiminin Lübnan Hizbullah Hareketinin Batı Asya bölgesindeki etkinliğine itirafın göstergesi olmasıdır Lübnan Hizbullah Hareketi özellikle de son on yılda bilhassa Suriye’de terörizm ile mücadelede belirgin bir rol oynadı ve bu sahada önemli aktörlerden biri haline geldi. Lübnan Hizbullah’ı Suriye’de terörizmin yenilmesi ve bu ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasında yapıcı bir role sahipti. Bu da Almanya dahil Batılı ülkelerin bölgedeki çıkarları ve siyasetlerine ters düşmekteydi. Batılı ülkeler bölgedeki kriz sürecinde hep Suriye hükümetinin düşmesini istediler. Bu doğrultuda ise Suriye dışişleri bakanlığı bir bildiri yayımlayarak Almanya hükümetinin bu girişimini Hizbullah’ın boynuna takılan bir onur madalyonu olduğunu ve bunun bu hareketin Siyonist Rejim ve terörizm ile mücadeledeki rolüne dair bir itiraf olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu