Suriye Dostları

Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor

Lübnan İsrail rejiminin tehditlerine rağmen Akdeniz’de petrol çıkarmaya başlayacağını açıkladı.

YDH- El Meyadin televizyonunun haberine göre Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Lübnan’ın önümüzdeki saatlerde petrol üreten ülkeler topluluğuna katılacağını söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, yaptığı basın açıklamasında yarının Lübnan için tarihi bir gün olacağını belirterek, “Petrol çıkarmaya 2013’te başlanması gerekiyordu; ancak bazı tamahkarlıklar, kararlar ve açıklamalar buna engel oldu” dedi.

İsrail rejiminin tehditlerine işaret eden Cumhurbaşkanı Mişel Aun, “geçmişte olduğu gibi bugün de her karış toprağımızda haklarımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi. 

Lübnan’ın önümüzdeki saatlerde petrol sondajına başlayacağı belirtilirken işgalci İsrail rejimi, Akdeniz’de Lübnan kara sularında hak iddia ediyor.

Akdeniz’deki “blok 9” üzerinde hak iddia eden İsrail rejimi, Lübnan’ı savaşla tehdit etmiş; Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah da İsrail’in savaş tehdidine karşılık vermişti.

Hizbullah genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah İsrail rejiminin Lübnan karasularındaki petrol sahalarında hak iddia etmesi üzerine 16 Şubat 2018’de bir açıklama yapmış ve “Lübnan Yüksek Savunma Konseyi eğer İsrail rejiminin Filistin sularında petrolü yağmaladığını belirtip bunu işlemez hale getirme yönünde bir karar alırsa onu birkaç saat içinde işlemez hale getireceğimize söz veriyorum” demişti.

Akdeniz’deki “Blok 9”da bulunan petrol ve doğalgaz konusunda İsrail ve Hizbullah’ın karşılıklı tehditleri 2018 yılında zirveye ulaşırken Amerika’nın da dahil olduğu arabulucu ülkelerin devreye girmesi ile tansiyon düşmüştü.

“Blok 9” üzerindeki ihtilaf 2009’a dayanıyor. Bu tarihte Amerikalı bir şirket, Akdeniz’in doğusundaki 83 bin kilometrekarelik bir alanda petrol ve doğalgaz yatakları buldu. Söz konusu petrol havzaları, Suriye, Lübnan, Kıbrıs ve işgal altındaki Filistin kara sularında yer alıyor.

Lübnan’ın tüm kara sularındaki petrol alanının yaklaşık 22 bin kilometrekare olduğu belirtilirken işgalci İsrail rejimi 854 kilometrekarelik bölümünde hak iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu