Suriye Dostları

Lübnan Limanı’n daki Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu

Lübnan’daki ulusalcı partiler, patlamaya sebep olan amonyum nitratın Suriye’deki teröristlere verilmek üzere yıllar boyunca depoda tutulduğunu gösteren ciddi kanıtlar olduğunu öne sürdü.

El Ahd haber ajansının haberine göre Lübnan’daki ulusalcı partiler düzenledikleri konferansta Beyrut limanı patlaması bahane edilerek hükümet ve Direniş karşıtı girişimlere dikkat çekti ve İsrail rejimiyle normalleşme adımlarını kınadı.

Habere göre Lübnan’daki ulusalcı partilerin temsilcilerinin katıldığı konferansta vurguladıkları öneli noktalar şöyle:

– Amerikan projesiyle ilişkili bazı siyasi gruplar, Beyrut limanında meydana gelen patlamanın sorumluluğunu hükümete yıkmaya ve böylece bu olayda sorumluluğu bulunan önceki hükümetleri aklamaya çalışıyor. Ancak limandaki amonyum nitratın Suriye’deki terörist gruplara verilmek üzere depoda tutulduğuna dair ciddi kanıtlar bulunmaktadır.

– Bazı kesimlerin Direniş’in Beyrut limanında silah depoladığı yönünde algı oluşturma çabası, bu kesimlerin yaşanan faciadaki katkılarını göstermektedir. Bu kesimler şu an araştırma sürecini saptırmaya çalışıyor. Halbuki düşmanların bu konudaki iddialarının tamamen uydurma olduğu ve bu siyasi suçlamalarla Direniş’e geri adım attıtılmak istendiği ortaya çıktı.

– Dünyanın en büyük şer odağının (Amerika) liderliğinde bir uluslararası araştırma talebini meşru gösterme hedefiyle Cumhurbaşkanı ile Direniş arasındaki anlaşmayı sorgulamaya yönelik örgütlü medya kampanyasının bu uluslararası araştırma ile suçluları aklamaya ve patlamanın sorumluluğunu ülkenin egemenliğini ve bağımsızlığını korumak isteyenlere yüklemeye yönelik olduğu açıktır.

– Lübnan’ın iç işlerine yönelik uluslararası müdahaleler, Lübnan’a yardım adı altında ve bu çerçevede Amerikan dikteleri doğrultusunda kurulacak sözde “tarafsız” bir hükümet kurulması şartları öne sürülerek yapılmaktadır.

– Çeşitli adlar altında askeri güç çağrıları yapılması, Lübnan’ın uluslararası mandaya bırakılması, Direniş’in hedef alınması ve sınır hattının siyonist rejimin lehine olacak şekilde ele geçirilmesini öngören kasıtlı çabaların göstergesidir.

Lübnanlı ulusal partiler, bu konferansta suçlular Lübnan güvenlik birimleri ve yargısı tarafından bulununcaya kadar araştırmaların sürdürülmesini ve araştırmalarda uluslararası müdahalelere karşı konması gerektiğini vurguladı.

Lübnan’da ülke çıkarlarına aykırı olacak şekilde kaos ve kargaşayı körükleyen yayınlar yapan medya organlarını da kınayan partiler, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail rejimiyle yaptığı normalleşme anlaşmasını da sert sözlerle kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu