Suriye Dostları

Lübnan meclis başkanı: Halkın talepleriyle yakından ilgileniyoruz

Lübnan meclis başkanı Nebih Berri, dün milletvekilleriyle görüşmesinde, halkın iktisadi durumunun iyileştirilmesi yönünde Lübnanlı protestocuların talepleriyle yakından ilgilendiklerini söyledi.

Nebih Berri’nin bu açıklaması Lübnan’da gösterilerin ve grevlerin bir haftasını geride bıraktığı bir zamanda yapıldı.Berri, görüşmede, ülkenin istikrarsız bir şekilde kalmaya devam edemeyeceğini söyledi.

Lübnanlı yetkililerin  yaptıkları açıklamalar ve geri adım atmalarına rağmen gösteriler durmak bilmiyor. 

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, ülkede güvenlik ve istikrarın korunmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hariri, ülkede gösterilerin devam ettiği bölgelerde vatandaşların seyahat güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Gelişmeleri yakından takip ettiğini, güvenlik yetkilileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini aktaran Hariri, “Ülkede güvenlik ve istikrarın korunması ve göstericilerin kapattığı yolların açılması zorunludur.” ifadesini kullandı.

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim Perşembe günü protestolara başlamıştı.

İletişim Bakanı Muhammed Şukayr’ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülke geneline yayılan eylemler dinmedi.

Lübnan’da 2015’te çöp krizi nedeniyle patlak veren protestolardan sonra ilk defa bu çapta gösteriler düzenlendiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı