Cinayet ve Katliamlar

Lübnan sınırından geçmeye çalışan Araç’ta yüklü miktarda silah yakalandı

Lübnan’a açılan Cdeydetu Yabus Sınır Kapısından Suriye topraklarına girmeye çalışan Lübnan plakalı özel bir araba içinde yüklü miktarlarda silah ve cephane yakalandı.

Sınır kapısındaki Gümrük Müdürlüğünden SANA’ya açıklama yapan bir kaynak; arabanın Lübnanlı bir vatandaş tarafından kullanıldığını ve ona Suriyeli bir vatandaşın refakat ettiğini söyledi.

Kaynak arabanın zulalarına saklanmış olarak yakalanan silahlar arasında dürbünlü silahlar, RPG roketatarı ve roketleri, taramalı silahlar, tabancalar, patlayıcı düzeneğinde kullanılan uzaktan patlatma cihazları, havan topları, PCS ve farklı tür silahlar için bol miktarlarda mermi, şarjörler ve gece görüş dürbünlerinin bulunduğunu belirtti.

Lübnan’dan Suriye’ye silah kaçırma çerçevesinde Lübnan Askeri Mahkemesinde Hükümet Temsilcisi Hakim Sakır Sakır aralarında Suriyeli bir vatandaşın bulunduğu 3 kişiye yasadışı yollarla silah ticareti yapma ve bu silahları Suriye’ye geçirme suçlamasında bulundu.

Hakim, soruşturma işlemlerinin tamamlanması amacıyla söz konusu 3 tutukluyu askeri yargıtaylığa sev ketti.

Aynı çerçeve altında Lübnan Ordusunda bir güvenlik kaynağı Lübnanlı NBN Kanalına yaptığı açıklamada; Ordu İstihbaratının Beyrut’ta Suriye’ye silah kaçakçılığında bulunan bir şebekeyi tutukladığını söyledi.

Kaynak; aralarında Suriyelilerin de bulunduğu şebekenin sözde özgür Suriye ordusu olarak bilinen kişilerle koordinasyonda bulunarak yasadışı yollarla farklı tür ve miktarlarda silah satın aldıklarını ve bu silahları Suriye’ye geçirdiklerini belirtti.

Şebekede yakalanan bir pikapta bol miktarlarda anti zırh füzelerinin bulunduğunu açıklayan kaynak; daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu