GenelSuriye Düşmanları

Lübnan-Suriye sınırında terör liderleriyle yapılan gizli toplantıda alınan kararlar

Suriye yönetimine yakın kaynaklar, Suudi Arabistan, Katar, ABD, İngiltere ve Fransa’dan gelen istihbarat yetkililerinin geçtiğimiz hafta Suriye-Lübnan sınırında Suriye’de silahlı mücadele veren grupların liderleriyle toplantı yaptığını kaydetti.

Suriyeli yetkililer, Trablus’taki kaynakları, toplantıya katılan Amerikan yetkililerin Beyrut’taki Amerikan elçiliğinde görevli istihbarat yöneticileri olduğu, ayrıca Samir Caca ve Lübnan eski Başbakanı Sad Hariri’yle yakın ilişkisi olan güvenlik birimlerinin de toplantıda hazır bulunduğu ifade edildi.

Stratejik yerlere sabotajlar

Suriye yönetimine yakın kaynakların ifadesine göre Silahlı mücadele veren grupların liderleriyle yapılan toplantıda Suriye’deki stratejik merkezler yönelik bombalama, sabotaj ve üst düzey liderlere suikast kararları alınmış durumda. Batılı istihbarat yetkililerin söz konusu grupların liderlerine daha fazla mali destek sağlama sözü verdiği de gelen haberler arasında.

Gelişmiş silahları Suud ve Katar finanse ediyor

Taraflar ayrıca sınırdan adet olarak daha fazla silah kaçırabilme yöntemleri, silahların nerelerde saklanacağı gibi konuların Suudi Arabistan ve Katar’ın finanse ettiği gelişmiş silahların nasıl temin edileceğini de görüşmüşler. Kaynaklar bu toplantının ilk olmadığını daha önce de tarafların bu kez Suriye-Türkiye sınırında iki kez toplantı yaptıklarını ve toplantılara Batılı ülkelerin yanı sıra İsrailli istihbaratçı İsraillilerin de katıldığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı