GenelSuriye Dostları

Lübnan, Suriye’nin içişlerine karışılmaması yönünde karar aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı ülkeleri uyararak Suriye’nin içişlerine müdahale etmemelerini istedi.
Diğer ülkelerin de Lübnan gibi Suriye’nin iç işlerine karışmamasını isteyen Putin, “Siz dediniz ki Lübnan Suriye’nin iç işlerine karışmaması yönünde karar aldı. Sizi başka ülkeler de örnek alsa çok iyi olur.” imasında bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile Moskova’ya yakın Novo Ogaryovo rezidansında görüşen Putin, Suriyeli mültecilerin sorunlarına değindi. Süleyman, Putin’den söz konusu sorunları çözülmesi bağlamında bir konferansın yapılması için yardım istedi.

Rusya lideri de, “Mültecilerin sorunlarının çözülmesi için önerilerinizin gerçekleştirilmesi ve uluslar arası bir konferansın yapılmasına katkı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Eğer ilgili devletler olumlu bakarsa, bu durumda konferansın Moskova’da yapılmasını önerebiliriz.” teklifte bulundu.
Lübnan Cumhurbaşkanı, kendileri açısından olası olumsuz sonuçlardan kaçınmak için Suriye’nin iç işlerine karışmadıklarını hatırlatarak, “Fakat Lübnan artık bu olumsuz sonuçlarla karşılaştı, kendi topraklarımızda yaklaşık 200 bin Suriyeli mülteciyi barındırıyoruz.” dedi.

Mültecilerin sorunlarının çözülmesi için Lübnan’a mali ve insani yardım yapmaya hazır olduklarını da kaydeden Rusya lideri, “Uzmanlarımıza yardımın kapasitesini belirlenmesi hususunda talimat verelim.” çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı