GenelSuriye Dostları

Lübnan, Suriye’ye karşı yalancı tanıklık yapmayacaktır

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Adnan Mansur; Suriye’nin içişlerine her hangi bir şekilde yabancı müdahaleye karşı tutumunu yineleyerek, Arap dışişleri bakanlarının Kahire’deki toplantılarında Suriye’ye karşı yalancı tanıklık yapmayacağını belirtti.

Kuveytli el-Rai Gazetesine konuşan Bakan Mansur, özellikle Suriye’nin güvenlik-istikrarını tehdit edecek kararlar olması halinde, Lübnan’ın toplantılarda alınacak kararlara ilişkin notlarını cesurca ifade edeceğini söyledi.

İstediklerinin Suriye’ye yardımcı olmak ve krizden çıkmasına yardımcı olmak olduğunu kaydeden Mansur; diyalog çerçevesi haricinde her hangi bir çözümün durumları daha çok zorlaştıracağını belirtti.

Mansur; Suriye krizinin uluslararasılaştırılmasına karşı olduğunu, çünkü böyle bir şeyin Suriye’de istikrar sağlamayacağına ve çözümü aksatacağına dikkat çekti.

Suriye’nin bölgedeki hegemonya politikalarına ilaveten İsrail’in genişleme planlarına karşı tutumlarına işaret eden Mansur; bu tutumlarından dolayı dünyadaki bir kısım tarafların Suriye ile hesaplarını tasfiye etme çabalarında olduklarının altını çizdi.

Mansur Suriye’nin bu bağlamdaki tutumunun çetin olduğunu, kendi ve bölge halklarının çıkarlarını kollamaya çalışmasının yanında bölgenin boyunduruk altına girmesine karşı olduğunu kaydederken, bundan dolayı bir kısım güçlerin Suriye’deki durumları alevlendirmeye ve körüklemeye çalıştıklarını söyledi.

Rusya ve Çin’in uluslararası güvenlik konseyinde Suriye’ye ilişkin karar tasarısını veto etmeleri konusunda Mansur; Lübnan’ın Rusya ve Çin’in bu tutumlarını mantıklı olarak gördüğüne dikkat çekti.

Lübnan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Mansur; ABD’nin, 13’ü İsrail’in düşmancı ve yerleşimci politikalarından yana olmak üzere 1994 yılından beri uluslararası güvenlik konseyinde 14 kez veto hakkını kullandığını hatırlattı.

Bakan Mansur; Rusya’nın Suriye’de akan kanların sorumluluğunu silahlı muhalefete yüklemesi konusunda; dünyadaki her ülkenin onur ve egemenliği bulunduğunu, bunları korumanın da temel hakkı olduğuna vurgu yaptı. Aynı zamanda Suriye’de silahlı terör gruplarının bulunduğunu ve hatta Suriyeli muhalefetin de bu grupların eylemlerinden övünerek söz ettiğine işaret ederek, bunu mantıklı hiç kimsenin inkar etmesinin artık mümkün olmadığını söyledi.

Lübnanlı Bakan; Suriye’de şiddete son verme önemine vurgu yaparken, çözümün tek yolunun diyalog olduğunu, Suriye yönetiminin de diyaloga hazır olduğuna dikkat çekti.

Lübnan’ın Suriye’deki durumlar konusundaki politikası konusunda Mansur; Lübnan’ın güvenlik-istikrarının direk olarak Suriye’deki güvenlik-istikrarla ilgisi olduğuna vurgu yaptı.

Suriye’nin Beyrut Büyükelçisinin Lübnan hükümetinden Suriye’ye silah kaçakçılığı ve yasadışı yollarla insan geçişine sınır koyma talebinde bulunması konusunda Mansur; Suriye’nin bu süreç içinde yaşadığı olaylara işaret ederek, Büyükelçinin Lübnan hükümetinden böyle bir talepte bulunmasının normal olduğunu ve talebin Lübnan’ın içişlerine müdahale teşkil etmediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu