GenelSuriye Düşmanları

Lübnan’da Amerika, İsrail, Suud üçlüsünün Hizbullah aleyhindeki komplosu suya düştü

Dün Lübnan’ın eski Maliye Bakanı Muhammed Şath’ı hedef alan bombalı saldırının faillerine ilişkin ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesi, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde dün eski Başbakan Saad Hariri’nin Danışmanı Muhammed Şath’ın ölümüne neden olan saldırıda kullanılan bombalı aracın Fethu’l İslam örgütü tarafından çalındığını bildirdi.

Haberde saldırıda kullanılan aracın Fethu’l- İslam adlı selefi örgüt tarafından çalındıktan sonra Sayda kentindeki Aynu’l- Hilve Filistin mülteci kampına götürüldüğünün tespit edildiği belirtildi.

Öte yandan el-Menar televizyonu, saldırı sonrasında elde edilen ipuçlarının olayı soruşturan güvenlik görevlilerinin işini kolaylaştırdığını belirterek yapılan incelemede saldırıda kullanılan aracın bir kadına ait olduğunun ve 2013 yılının şubat ayında çalındığının saptandığını bildirdi.

Aracın çalınmasıyla Ebu Davut diye bilinen Ahmed İbrahim adlı bir kişinin bağlantılı olduğunun belirtildiği haberde Ebu Davud’un çalıntı bir araçla Aynu’l Hilve’de yakalandığı ve aracın Lübnanlı bir güvenlik görevlisine ait olduğunun belirlendiği bildirildi.

Lübnan güvenlik kaynakları, Ebu Davud’un aracın çalınmasına Musa Musa ve Muhammed Salih adlı iki kişinin yardım ettiğini ve bu aracı Tallal Ürdüni adlı bir kişinin isteği üzerine çaldıklarını itiraf ettiğini açıkladı.

Güvenlik kaynakları, Ebu Davud’un Tallal Ürdüni’nin çalınan araçların Aynu’l Hilve kampında toplanmasını istediğini söylediğini belirterek Musa Musa ve Muhammed Salih adlı şahısların Fethu’l İslam örgütü liderlerinden Heysem Şabi grubuna mensup olduğunu açıkladı.

Fethu’l- İslam liderlerinden Heysem Şabi’nin Ahmed Esir adlı selefi liderin taraftarlarına yardım ettiği belirtilirken Lübnan güvenlik kaynakları, araç hırsızlığı suçlamasıyla tutuklanan ve Fethu’l İslam örgütü liderlerinden haydar Şami için çalışan Murşid Abdurrahman’la ilgili soruşturmanın da sürdüğünü ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı