Genel

Lübnan’da liderler ulusal birlik ve istikrar için biraraya geldi

Lübnan’da Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman başkanlığında “Ulusal Birlik” için biraraya gelen 17 liderin katıldığı toplantı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman başkanlığında, Beyrut’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, 19 ay sonra ilk kez gerçekleşen liderler toplantısı, dün iki oturum halinde yapıldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Lübnan Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Mişel Aun, görüşmelerin olumlu geçtiğini ve her konuda liderlerin fikir birliği içinde olduğunu söyledi. Ortak açıklamada ise ülkede sivil barışı korumak için tek yetkili organın ordu olduğu belirtilerek, gereken her türlü maddi, manevi desteğin verilmesine vurgu yapıldı. Açıklamada ayrıca, Lübnan’da meydana gelebilecek her türlü olağanüstü güvenlik sorunda ordunun yasal olarak tek sorumlu olduğu vurgulandı.

Lübnan’da istikrarın korunması için bütün liderlerin fikir birliği içinde olduğu belirtilerek, Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı, Lübnan-Suriye sınırının, silahlı kişiler için bir üs olması, geçiş noktası olarak kullanılması, silah kaçırılması gibi etkinlikler için kullanılmaması için gereken her türlü tedbirin alınması istendi.

Cumhurbaşkanının, iktidar ve muhalefet partileri liderlerinin ulusal sorumluluklarını yerine getirmeleri ve politikacıların problemli konularda birbirlerine yönelik olumsuz açıklamaların tonunu düşürmeleri yönünde uyarı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Süleyman, liderlere yaptığı davette liderlerin biraraya gelerek, üç konu üzerinde görüş alışverişinde bulunmalarını istediğini belirterek, ulusal savunma sistemi ve şehirlerde yaygınlaşan silahlar konusunun ele alınacağını açıklamıştı.

Görüşmede Lübnan’ın ulusal savunma stratejisi, Hizbullah’ın elinde bulunan silahların durumu, Filistin mülteci kamplarında bulunan mültecilerin nasıl silahsızlandırılacağı gibi konuların ağırlıklı olarak ele alındığı belirtildi.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Süleyman’ın yanısıra Başbakan Necip Mikati, Meclis Başkanı Nebih Berri, eski Başbakan Fuat Sinyora, Dürzi Lider Velid Canbolad, Hizbullah’ı temsilen Parlamento Grup Başkanı Muhammed Raad gibi üst düzey siyasi liderler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı