GenelSuriye Düşmanları

Lübnan’da yakalanan Mecid el-Mecid Suriye’deki teröristlerinde bir numaralı finansörü çıktı

Lübnan’daki İran elçiliğine saldırıyı üstlenen El Kaide bağlantılı Abdullah Azam Tugayı liderinin Suriye’de Esad yönetimine karşı savaşan çetelerin önemli finansörlerinden birisi olduğu belirtiliyor.

Lübnan istihbaratı tarafından yakalanan ve geçtiğimiz Kasım ayında İran Büyüleçiliği’ne yapılan saldırıyı üstlenen Abdullah Azam Tugayı lideri Mecid el-Mecid’in, Suriye’de Beşar Esad yönetimine karşı savaşan çetelerin Körfez’deki en büyük finansörlerinden birisi olduğu belirtiliyor.

Reuters’in tekfirci siteleri hükümet ve özel kurumlar için inceleyen Flashpoint Partners isimli kuruluşa mensup Laith Alkhouri’den aktardığına göre, Mecid Suriye’deki militanlar için anahtar bir öneme sahip. Bir ABD’li yetkili, Mecid’in yakalanmasının Lübnan’daki cihatçı gruplara ancak geçici olarak zarar vereceğini söyledi.

Haziran 2012’de yayınlanan bir ses kaydınad, Muhammed el-Mecid, Suudi Arabistan hükümetini Suriye’deki cihatçılara yardım kampanyası organize eden vatandaşlarını engellediği için kınıyor. Daha sonra ise, Suriye’deki “kardeşlerine” para göndermeleri için dinleyicilerini teşvik ediyor. Mecid, Kuveyt’in Suriye’deki çetelere yardım konusundaki rolünü ise övüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı