GenelSuriye Dostları

Maduro: ABD bloke ettiği Venezuela’nın paralarını teröristlere veriyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kısa süre sonra kabinesinde yapacağı değişikliği en kısa zamanda açıklayacağını bildirdi.

Tarihinin en ciddi siyasi krizinin ikinci ayını dolduran Venezuela’da iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV), Devlet Başkanı Maduro’ya destek vermek ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun Özel Kalem Müdürü Roberto Marrero’nun “terörizmi teşvik etmek” suçundan gözaltına alınması dolayısıyla “terörizmi protesto etmek” için yürüyüş düzenledi.
Mitingde destekçilerine hitap eden Devlet Başkanı Nicolas Maduro, birkaç gün önce bütün bakanlarının istifasını istediği kabinesini kısa süre içinde açıklayacağını duyurdu ve mevcut bakanlarına teşekkür etti.

Venezuela’da 7 Mart’ta tüm ülkeyi karanlıkta bırakan ve “sabotaj” olarak değerlendirdiği elektrik kesintisine de değinen Maduro, Venezuelalıların kesinti dolayısıyla zarar gören beyaz eşyalarının hükümet tarafından yenileneceğini söyledi.

Maduro, muhalefet lideri Guaido’nun 23 Ocak’ta kendini geçici devlet başkanı ilan ettiği mitinge ve muhalefetin ABD’nin Kolombiya’ya yolladığı “insani yardım” malzemelerini 23 Şubat’ta Venezuela’ya sokma girişimine de değindi.

Yaşananları “ABD Başkanı Donald Trump ve kuklalarının darbe girişimi” olarak niteleyen Maduro, “Trump’ın ve palyaçoların gücü elde etmek için giriştiği darbe girişimi çöktü. Savaştayız, kimse nöbeti bırakmayacak. Galibiz, mutluyuz, birlik içindeyiz ama gözlerimiz her zaman açık.” ifadelerini kullandı.

Maduro, “Chavezci halk barışın, ülkenin egemenliğinin ve demokrasinin en büyük garantisidir. Bizim askeri ve sivil ittifakımız bu yürüyüşü yapmamızı sağladı.” dedi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ayrıca Amerika’nın bloke ettiği Venezuela’nın para ve mal varlığının teröristlerin Venezuela aleyhinde kullanmaları için harcadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu