FilistinGenel

Mahmud Abbas’tan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına vurgu

Özerk Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngörmeyen hiçbir planın başarılı olamayacağını söyledi.

Filistin haber ajansı Vefa’ya, Mısır’ın turistlik beldesi Şerm eş-Şeyh’te başlayan “İstikrarda Yatırım” başlıklı AB-Arap Birliği Zirvesi’nde konuşma yapan Mahmud Abbas, “Yüzyılın Anlaşması ya da başka herhangi bir plan, başkenti doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını öngörmediği sürece başarılı olamaz.” dedi.

“Filistin devletini tanımayan Avrupa ülkelerinin artık tanıma zamanı gelmedi mi?” diye soran Abbas, “bu adımın İsrail’e karşı atılmış bir adım ya da barış müzakerelerinin alternatifi olmadığını, ancak Filistin’in bağımsız bir devlet olarak tanınmamasının AB ilkeleriyle çeliştiğini” söyledi.

Irkçı İsrail’in Arap ve İslam ülkeleriyle ilişkilerini normalleştirme çalışmalarının barış ve sükunet getirmeyeceğini belirten Abbas, barışın tesisinde tek seçeneğin, 2002’de kabul edilen Arap Barış Planı olduğunu vurguladı.

AB’yi barışın tesisi için somut adım atmaya çağıran Abbas, bu bağlamda, İsrail’in siyonist siteleri sürdürme faaliyetlerinin durdurulması, AB ülkelerinin Filistin devletini tanıması ve Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyeliğini de kapsayan siyasi ve hukuki adımlar atılarak iki devletli çözüm ilkesinin pekiştirilmesinin gerektiğini kaydetti.

Abbas, “çağdaş tarihin gördüğü en uzun süreli işgalin” (Filistin işgali) sona ermesi ve herkesin barış ve sükunet içinde yaşayabilmesi için çok taraflı uluslararası bir mekanizmanın oluşturulması ve uluslararası barış konferansı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Irkçı İsrail hükümetinin yasa dışı uygulamalarının, AB finansmanıyla inşa edilen Filistin kurumlarını yıkmaya ve 1997’de imzalanan Avrupa-Filistin ortaklık anlaşmasının uygulanması önünde engel oluşturmaya kadar vardığına işaret eden Abbas, bu durumun, AB’nin barış süreciyle ilgili yükümlülükleri bağlamında, İsrail ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesini gerektirdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu