Genel

Makdisi :Türkiye gerçeği yansıtmayan bir hikaye anlatıyor

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Resmi Sözcüsü Cihat Makdisi; Türkiye askeri uçağının Türkiye yetkililerinin de ilk açıklamalarında belirttiği gibi Suriye’nin egemenliğini açıkça ihlal ettiğini ve Suriye’nin buna karşılık yaptığının bir savunmadan ibaret olduğunu ifade etti.

Makdisi bugün düzenlediği basın konferansında; Suriye’nin Türkiye askeri uçağına karşı, menzili sadece 2,5 km olan bir uçak savarla yerden yaptığı bir atışla kendini savunduğunu vurgulayarak Türkiye Dışişleri Bakanının Türk askeri uçağının düşmesiyle ilgili gerçeği yansıtmayan bir hikaye anlattığını beyan etti.

Uçak enkazının arama kurtarma çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Makdisi; bu çalışmaların Suriye-Türkiye işbirliği içinde yürütüldüğünü belirterek Türkiye’den askeri bir ekip oluşturularak olay yerine gönderilmesi talep edildiğini ancak buna bir yanıt alınamadığını dile getirdi.

Suriye’nin Türkiye ile iyi komşuluk ilişkilerine önem verdiğini vurgulayan Makdisi; ikilli ilişkileri bozan tarafın Suriye olmadığını vurgulayarak Suriye’nin bil misil muamele ilkesini uyguladığını ve Türkiye halkına yada devletine karşı hiçbir düşmanlık beslemediğini ifade etti.

Türkiye hükümetinin yaptığı asılsız açıklamalarla Türkiye halkını attığı adımların arkasına almayı amaçladığını söyleyen Makdisi; bu adımların Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmediğini vurguladı.

NATO toplantısının güvenlik ve istikrarı sağlamlaştırmayı amaçlaması gerektiğine dikkat çeken Makdisi; bunun aksi olması durumunda Suriye’nin kara, deniz ve hava sınırlarının Suriye ordusu için mukaddes olduğunu beyan etti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi sözcüsü Makdisi; uç.ak enkazını arama çalışmalarının Suriye ve Türkiye’nin işbirliği çalışmalarıyla devam ettiğini belirterek, iki ülke arasında teşkil edilecek ortak askeri bir komisyonun olay yerine gelmesi ve incelemelerde bulunması yönünde Suriye’nin resmi talepte bulunduğunu fakat bu konuda cevap alınmadığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı