GenelSuriye Düşmanları

Mali’deki askeri operasyona en büyük maddi yardımı sağlayan ülke: Japonya

Fransa’nın Mali’de başlattığı askeri operasyon devam ediyor. Mali’deki askeri operasyona en büyük maddi yardımı sağlayan ise Japonya.

Fransa ve Afrika askeri birliklerinin müdahalesi devam ederken, Mali ordusuna ait askeri zırhlı araçlar konvoy halinde başkent Bamako’da geçiş yaptı.

Olağanüstü halin devam ettiği ülkede, şehir merkezinde trafiğin aktığı bir yoldan geçiş yapan çok sayıda askeri birliğe, halkın tepkisiz kaldığı dikkat çekti.

Mali’de Fransa ve Afrika Birliği öncülüğünde askeri operasyonu yürüten koalisyona en büyük mali destek ise Japonya’dan geliyor. Japonya, Mali’deki askeri operasyonlara 120 milyon dolar maddi yardımla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 96 milyon dolarla ABD bulunuyor. Almanya öncülüğündeki Avrupa Birliği’nin mali yardımı ise 67 milyon dolar.

Afrika Birliği, Mali’deki askeri operasyon için 700 milyon dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Japonya’nın Mali’deki askeri operasyona en büyük mali desteği vermesinin altında, Çin’in Afrika’daki nüfuzunu her geçen gün arttırması gösteriliyor.

Afrika Birliği, Mali’de operasyonun daha hızlı ve başarılı bir şekilde yürütülmesi için acilen 700 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı