GenelSuriye Dostları

Maliki: Kriz sadece Suriye’yi bağlamıyor

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki Suriye krizine siyasi bir çözüm üretmek için çalışmanın zorunluluğunu yeniden vurguladı.

Maliki; uluslararası toplumdan sorunları çıkmaza sokacak ve daha fazla kan dökülmesine sebep olacak müdahalelerin engellenmesi yönünde çaba harcamasını istedi.

Irak Başbakanlığı resmi web sitesinin aktardığı açıklamalarında Maliki İsveç Dişileri Bakanı Karl Bild, Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski’nin ve Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikola Miladinov’dan oluşan AB temsilci heyetle temaslarında; Suriye’de yaşanan sıkıntılara barışçıl bir çözüm bulmak adına Irak’ın uluslararası tüm çabaları desteklemeğe hazır olduğunu ifade etti.

Irak başbakanı krizin sadece Suriye’yi bağlamadığını, özellikle Suriye ile uzun sınırları ve ortak çıkarları olan Irak başta olmak üzere tüm bölge ülkelerini bağladığını vurguladı.

Diğer yandan Avrupalı dışişleri bakanları Irak’ın bölgede olumlu bir rol oynadığını belirterek; Suriye’de mevcut krize siyasi bir çözüm bulmak için nasıl bir destek ve yardım sunabileceğine dikkat çektiler.

İsveç Dışişleri Bakanı Bild ise Irak’ın geçmiş yıllarda yaşadığı deneyimin Suriye’deki tüm tarafları çözüme teşvik edebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı