GenelSuriye Dostları

Maliki, son gösteriler hakkında açıklamada bulundu

Irak başbakanı, bölge istihbarat teşkilatı, Baas partisi kalıntıları ve de el-Kaide örgütünün ülkede silahlı kuvvetler ve göstericiler arasında çatışma çıkarmak yönündeki komplolarını ifşa etti.

El’alem haber kanalının internet sitesindeki habere göre Irak başbakanı Nuri Maliki yayınladığı bildiride bu komplo hakkında uyarıda bulunarak, güvenlik güçlerinden sabırlı olmalarını ve şiddete başvurmamalarını istedi.

Irak başbakanı ayrıca El-Anbar eyaleti ileri gelenlerinden, mevcut fitnenin yatıştırılması için müdahalede bulunmalarını isterken, şartlandırılmamış olan göstericilerden orduyu kışkırtmamalarını ve terörist grupları deşifre etmelerini istedi.

Maliki ayrıca kötü niyetli kişilerin, Iraklıların tüm umut ve arzularını fitne ateşinde yakmak istediklerini, etnikçilikten uzak kardeşçe birlik içinde yaşayan ıraklıları istikrar içinde yaşamaktan mahrum bırakmak niyetinde olduklarını belirtti.

Bilindiği üzere Irak güvenlik güçlerinin El-Anbar eyaletine bağlı Felluce kentinde yapılan gösterilere müdahalesi sonucu 10 kişi ölmüş onlarcası da yaralanmıştı. Felluce Cuma imamı da akan kanlardan Maliki’yi sorumlu tutmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı