GenelSuriye Dostları

Maliki:Ülke sınırların korunması Kürdistan bölgesel yönetiminin değil Irak merkezi hükümetinin görevidir

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Suriye sınırının Habur bölgesine asker yerleştirilmesinin Kürdistan Bölgesine yönelik herhangi bir tehdit içermediğini açıkladı.

Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Irak Başbakanlık Ofisi, Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığından naklen bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Suriye sınırına federal asker ve polislerin gönderilmesinin Suriye’de yaşanan gelişmelerden kaynaklanacak olumsuz durumları önlemek amacıyla olduğu ve bunun Kürdistan Bölgesine yönelik herhangi bir tehdit içermediği ifade edildi.

Açıklamasında “Bağımsızlığın, ülkenin toprak bütünlüğünün ve sınırların korunması Kürdistan Bölgesel yönetiminin değil, münhasıran Irak merkezi hükümetinin görevidir” diyen Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, mevcut sorunun yönetilmesinin Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığının ve Irak Milli Güvenlik Kurulunun yetki alanında olduğunu belirterek Suriye’nin yaşadığı bunalımdan ötürü sınırların daha fazla korunması yönünde karar aldıklarını söyledi.

Peşmerge güçlerinin bölgedeki tehditlerinin ve Irak ordusunun Suriye sınırındaki Habur bölgesine ilerleyişini engellemesinin ciddi bir mesele olduğunu belirten Başbakan Maliki, Kürdistan Bölgesel Yönetiminin böyle bir yetkisinin bulunmadığını ve bu adımın bir anayasa ihlali olduğunu söyledi.

Öte aydnan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin Danışmanı Ali el-Musevi, Kürdistan Bölgesel Yönetiminden Irak ordusunun Suriye sınırına gitmesine izin vermesini isteyerek Irak’ın sınıra asker yerleştirme kararından geri adım atmayacağını söyledi.

Cuma sabahı Irak ordusuna bağlı birlikler Zaho’nun kuzeyindeki Habur ve Zoma’dan geçerek Suriye sınırına hareket etmek istemiş; ancak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge bakanlığı Irak ordusunun geçişini önlemek için bölgeye peşmerge güçleri sevk etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı