GenelSuriye Dostları

Mazlumların abisi İran 27 Avrupa ülkesine yaptırım uyguluyor

Amerika ve Avrupa’nın İran aleyhinde onayladığı yeni yaptırımları İran Haber Ajansı muhabirine verdiği özel ropörtajda değerlendiren İran Petrol Bakanlığı Sözcüsü Alirıza Nikzad, İran’ın 27 Avrupa ülkesine petrol ve gaz yaptırımı uyguladığını bildirdi.

Nikzad, bu bağlamda İran’dan söz konusu Avrupa ülkelerine petrol, doğalgaz ve gaz türevlerinin ihracatı yasaklandığını konuşmasına ekledi.

İran’ın petrol ve doğalgaz üretimi olağan seyrinde olduğunu açıklayan İran Petrol Bakanlığı Sözcüsü, petrol üretiminde meydana gelen artışla eş zamanlı olarak İran’ın OPEC’in ikinci petrol üreten ülke konumuna geldiğini açıkladı.

İran petrolünün ihracat ve satımı ile ilgili yapılan yeni sözleşmelere işaret eden Nikzad, dünya piyasalarında İran ham petrolünün satımının şu anda en iyi düzeyde olduğunu ve her hangi bir sorun olmaksızın devam ettiğini söyledi.

Batının tüm baskılarına ve yaptırımına rağmen İran petrolünün ihracatında artış sağlandığını belirten Nikzad, İran İslam Cumhuriyetinin yeni önlemler ve stratejiler uygulayarak petrol ihracat piyasalarında kendi kotasını korumayı başardığını söyledi.

İran petrol bakanlığı sözcüsü, İran’ın petrol ihracatı konusunda kesinlikle bazı batılı devletlerin siyasetlerinden etkilenmediğini de hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı