Genel

Medya organları Suriye konusunda ön yargılı davranmamalıdır

Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Suriye’de görev yapan Arap Gözlemciler Heyetinin ilerleme kaydettiğini bildirerek medya organlarına peşin yargılı davranmayıp heyetin görevini bitirmesini bekleme çağrısında bulundu.

Suriye ketlerindeki silahlı görüntülerin kaldırılması ve tutukluların serbest bırakılmasının elde edilen en önemli sonuçlardan olduğuna dikkat çeken el-Arabi düzenlediği basın toplantısında, heyet başkanının görevini gerektiği şekilde yerine getirdiğini ve bu hafta sonu öncesinde son on gün içinde atılan adımlara ilişkin raporunu Arap Ligine sunmak üzere Kahire’ye ulaşacağını belirtti.

Arap Ligi Genel Sekreteri, heyetin çalışmalarına yönelik eleştirilerin dakik olmadığını, heyetin şu an Homs, Hama, İdlib, Şam ve Şam Kırsalında bulunduğunu, ekiplerin çalışmalarını belirlenen plana göre yürüttüğünü ifade etti.

Kahire’deki operasyonlar odasının gelen şikâyetleri kabul ettiğini söyleyen el-Arabi, gözlemcilerin kaynağı ne olursa olsun şiddet eylemlerini durdurma, tutukluları serbest bırakma, barışçı gösterilere saldırılmadığından ve medya organlarına çalışma izni verildiğinden emin olma gibi belirli görevleri bulunduğuna işaret etti.

Heyet başkanıyla sürekli temas içinde olduğuna değinen Arap Ligi Genel Sekreteri, silahlı görüntüleri ortadan kaldırma çağrısında bulundu.

Genel Sekreter el-Arabi, heyetin çalışmalarını yapması için zaman istediğini ve heyete fırsat tanınması gerektiğini söyleyerek heyet üyelerinin sayısının yeterli olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapılacağının altını çizdi.

El-Arabi, gözlemcilerin hiçbir demeçte bulunmamaları ve elde ettikleri bilgileri heyet başkanına aktarmaları gerektiğini beyan ederek hiç kimseden şikayet almadığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu