Genel

Medya ve gazetecileri hedef alan saldırılar şiddetle kınandı

Radyo ve Televizyon Kurumunu dün hedef alan saldırıya karşı tepkiler yağarken Arap partileri, siyasi şahsiyet, gazeteci ve akademisyenler Suriye medyası ve basın kadrolarının hedef alınmasını şiddetle kınadı.

Gazeteciler Birliği Başkanı İlyas Murat, Suriye medyasının kadroları ve kurumlarıyla hedef alınmasının susturulması ve imajının sarsılmasında aciz kalındığının göstergesi olduğunu söyleyerek Suriye Radyo ve Televizyon Kurumuna yapılan saldırının gerçeğin sesini susturma ve yayınını etkileme hedefi taşıdığını belirtti.

Suriye televizyonuna konuşan Murat, Suriye medyasına açılan savaşın yeni olmadığına değinerek Suriyeli gazetecilerin tasfiye edilmeye çalışıldığına ya da tesislerinin bombalandığına, bununla birlikte bir kısım körfez ve batı ülkelerinde Suriye medyası ve gazetecilerine karşı karalama kampanyası başlatıldığına işaret etti.

Komplocuların medyayı hedef alan kampanyalarında başarısızlığa uğramalarının onları radyo ve televizyon kurumlarına saldırmaya yönelttiğine dikkat çeken Murat, yüzlerce silahlının Halep’teki radyo ve televizyon kurumu binasına yönelik saldırısının başarısızlığına işaret etti.

Diğer yandan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Komutanlığında basın sorumlusu Enver Reca, Radyo ve Televizyon Kurumundaki patlamanın Arap Ligi Konseyinde Suriye medyasına karşı toplanan terör gruplarının siyasi savaş kararının fiili olarak hayata geçirilmesinden ibaret olduğunu belirtti.

Stratejik Araştırmacı Emin Hatit ise, komplocuların basını susturmada başarısız olduklarını söyleyerek Suriyeli medyacıların cesaretinin terörlerine üstün geldiğini, dolayısıyla susturmak amacıyla Suriye uydu kanalını hedef aldıklarını dile getirdi.

Ürdünlü Medyacı ve Akademisyen İbrahim Naci Alluş, Suriye Radyo ve Televizyon Kurumu binasının hedef alınmasının suç çetelerinin karşıt kamuoyuna karşı tavrını ortaya koyduğunu belirterek sadırının farklı görüşü şiddet ve kandan başka bir yolla kabullenemeyen dış destekli soykırımcı tekfiri zihniyeti yansıttığını ifade etti.

Saldırının, dev uydu kanallarına hâkim olmalarına rağmen Suriye medyasıyla mücadele edemeyen tarafların hayal kırıklığının göstergesi olduğuna dikkat çeken Alluş, Suriye medyasının sağladığı başarının yalanlarını yayabilmek amacıyla hakkın sesini susturmaya çalışanları korkuttuğunu kaydetti.

Lübnanlı Gazeteci Muhammed Diyab ise, Suriye’de medya kurumları ve kadrolarının hedef alınmasının Suriye medyasının gerçekleri ortaya çıkarması ve medya dezenformasyonu yapan diğer tarafların yenilgisi ardından geldiğine dikkat çekerek Al Suud, Al Tani ve diğer ülkelere bağlı milislerin Şam ve Halep’teki yenilgilerinin ardından en zor aşamanın yaşandığını dile getirdi.

İnsan Hakları İzleme Ağı: Komplo ve Kışkırtma Sürüyor

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Ağı, radyo ve televizyon kurumuna yönelik saldırıyı kınayarak bu saldırının Suriye halkına karşı devam eden komplo ve kışkırtma kapsamında geldiğini, basın ve ifade özgürlüğünü ihlal etmenin en tehlikeli yöntemini oluşturduğunu ifade etti.

İnsan Hakları İzleme Ağı yayınladığı bildiride, saldırının uluslar arası toplum ve insan hakları örgütlerinin zayıflığını gösterdiğine dikkat çekerek saldırıyı ifade özgürlüğü ve farklı görüşlere saygısızlık olarak nitelendirdi.

Arap Yazarlar Birliği: Medyayı Susturma Çabaları Başarısız Olacak

Saldırıyı kınayan Arap yazarlar birliği, Suriye medyasını susturma çabalarının başarılı olamayacağına vurgu yaptı.

Birlik yayınladığı bildiride, hak ve gerçeğin sesinin yükselmeye devam edeceğini belirterek bu sesin tüm vatan evlatlarına ulaşıp yalan ve kışkırtmaları çürüteceğini belirtti.

Siyonist Varlığa Hizmet Ediyor

1948 yılında işgal edilen Filistin Topraklarındaki Ulusal ve Milli Faaliyetler Başkanı Şeyh Süleyman Antir, saldırıyı kınayarak saldırıyı gerçekleştirenlerin farklı kurum ve adların arkasına gizlenen kiralık katil teröristler olduklarını ve terörist ırkçı Siyonist varlığa hizmet ettiklerini söyledi.

Şeyh Antir yayınladığı bildiride, Suriye ulusal medya çalışanlarının vatanlarına düşman terörist medyayı küçük düşürüp başarısızlığa uğrattıklarını söyledi.

Suriye medyası ve gazetecilerine yönelik saldırıları şiddetle kınayan Lübnanlı Hizbullah, Basın İlişkilerinin yayınladığı bildirisinde, basına yönelik sistematik saldırıların ulusal sesleri vurma ve sahayı taraflı kışkırtma kanallarına açma hedefi taşıdığını belirtti.

Yemen Sosyalist Arap Baas Partisi ise Basın Ofisinin Sana’da yayınladığı bildiride saldırıyı şiddetle kınarken komplo kurucuların başarısız çabalarının Suriye ordusunun ayakları altında ezildiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu