Genel

Menbic’den çift taraflı kısmi çekilme olduğu iddia edildi

Suriye ordusu ile Türkiye destekli silahlı grupların, Menbic çevresindeki mevzilerini kısmen terk ettikleri bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemcisi adlı muhalif örgüt, Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon uçaklarının Menbic semalarında uçmaya devam ettiğini ve kent çevresinde mevzilenen hem Suriye ordusu birliklerinin hem de Türkiye destekli silahlı grupların mevzilerini kısmen terk ettiğini açıkladı.

Örgütten yapılan açıklamada Pazartesi öğleden sonra Türk savaş uçaklarının Menbic semalarında uçtuğuna dair haberlerin yalanlandığını belirterek Pazartesi sabahından itibaren uluslararası koalisyona ait uçakların bölgede uçuş yaptığı bildirildi.

Suriye ordusu birliklerinin geçtiğimiz Cuma günü Menbic’in batı kesimlerine, Türk ordusu ile Türkiye destekli silahlı grupların ise kuzey kesimlerine konuşlandığını belirten örgüt, her iki tarafın da konuşlandıkları bölgelerden büyük ölçüde çekildiğini duyurdu.

Amerikan güçlerinin Türkiye’nin Menbic’e operasyon hazırlıkları sebebiyle kent çevresinde devriye gezdiğini belirten Suriye İnsan Hakları Gözlemcisi adlı örgüt, Suriye ordu birliklerinin son çekilmeden sonra sadece Arima bölgesinde bulunduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu