GenelSuriye Dostları

Merziye Efham: Kerry’nin İran’ın Yemen’e müdahale ettiği iddiası tamamen asılsızdır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin, İran’ın Yemen’in işlerine karıştığına dair iddiasını asılsız olarak niteledi.

Kerry’nin İran’ın Yemen’e müdahale ettiği iddiası tamamen asılsızdır.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanı’nın İran’ın Yemen hükümetinin düşürülmesine destek verdiğine ilişkin sözlerini temelsiz ve ABD yetkililerinin daha önceki sözlerine ters düştüğünü ifade etti.

Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İran’ın Yemen’deki yurt içi sorunlara müdahale ettiği iddiasına tepki gösteren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, bu iddiaların Amerikalı yetkililerin daha önce açıklamalarına ters düştüğünü ve tamamen ABD’nin bir yansıtması olduğunu belirterek, “İran’ın temel görüşü, halkları kendi kaderlerini belirleyebilmeleridir. Tüm taraflar, Yemen halkının kendi ülkelerinin geleceği için karar verebilmelerine izin vermeli ve her şey Yemen halkının isteği ve iradesi doğrultusunda olmalıdır” dedi.

Efhem açıklamasının devamında ise Yemen’deki siyasi değişim sürecine her türlü bir dış müdahalenin, ülkenin siyasi istikrara kavuşması için engel oluşturacağını belirterek, “Yabancı ülkelerin bu sürece her türlü müdahalede bulunmaları, Yemen’deki sorunların daha da karışmasına neden olacaktır” dedi.

Efham, İran İslam Cumhuriyeti’nin ilkesel politikasının, halkların kendi kaderini belirleme hakkına sahip olması olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu