Genel

Meydanlara inen Filistinli gençlerle İşgal Güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor

Mescidi Aksa’ya destek için bugün Cuma namazından sonra intifadayı andıracak tablolara sahne olan Kudüs ve Batı Yaka’nın birçok şehrinde işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Abbas’a bağlı güçlerin Batı Yaka’nın bazı noktalarında yapılmak istenen gösterilere engel olduğu belirtildi.

İntifada Gençliği Koalisyonu tarafından “Kudüs Cuması” olarak ilan edilen bugünde, Filistin’in birçok noktasında olduğu gibi işgal altındaki Kudüs şehrinde de Filistinliler Mescidi Aksa için ayağa kalktı. Cuma namazından sonra toplanan gençleri ve cami cemaatini Babu’l-Amud kapısında zorla dağıtan işgal askerleri dört kişiyi yaraladı, beş kişiyi de tutukladı.

Batı Yaka’nın El-Halil şehrinde İntifada Gençliği Koalisyonu’nun çağrısına icabet eden Filistinlilerin Şelahe caddesiyle Bab Ez-Zaviye ve Talat Ebu Hadid kapılarında gösteri yapmasıyla başlayan çatışmalarda işgal güçlerinin yoğun bir şekilde ses bombası, gaz bombası ve göz yaşartışı bomba kullandığı belirtildi.

El-Halil şehrinin birçok noktasında gösteri ve yürüyüşlerin çatışmaya dönüştüğünü belirten Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, çatışmaların El-Halil şehrinin El-Arrub mülteci kampına sıçradığını ifade etti.

El-Halil’in yanı sıra Nablus, Ramallah, Kalkiliya ve Selfit şehirlerinde de gösterilerin yapıldığını belirten FİEM muhabiri, işgal güçlerinin gösterileri dağıtmak için yoğun çaba harcadığını kaydetti.

Batı Yaka gibi Gazze de Mescidi Aksa için ayaktaydı. Hamas’ın ve İntifada Gençliği’nin çağrısı üzerine bugün kılınan Cuma namazından sonra Beyt Hanun sınır kapısı ile Nahil Uz ve Nusayrat kamplarında da gösteri ve yürüyüşler yapıldı.
Gazze sınırında nöbet tutan işgal askerlerinin yaklaşan göstericilere göz yaşartıcı ve ses bombalarıyla saldırması sonucu biri gazeteci sekiz kişinin yaralandığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı