GenelSuriye Düşmanları

Middle East Gazetesi: Suudiler El-Avamiye’de hiç bir canlı varlığın hayatta kalmasını istemiyor

Middle East Gazetesi Suudi ordu güçlerinin Şiiler ’in hakim olduğu sözde silahlı kişilere gerçekleştirdiği saldırılar ile ilgili bir rapor yayınlayarak, şöyle yazdı: “Bu kasabaya düzenlenen saldırıların artması konusundaki endişe artıyor.”

Söz konusu gazetenin yazdığına göre; Arabistan’daki aktivistlerin yayınladığı fotoğraflar ve uydu görüntüleri, kaç aydır süren kuşatma sonucunda bu şehrin nasıl bir zarar gördüğünü gösteriyor. Söz konusu saldırılar nedeni ile şimdiye kadar en az 12 kişi canını kaybetti.

Uydu görüntüleri el-Avamiye’nin başta tarihi bir mahalle olan el-Musere olmak üzere el-Avamiye’nin yerleşim mahallelerinin tamamen yıkıldığı, sokakların Suudi askerler ile Suudiler tarafından Şii silahlı kişiler olarak nitelenen halk arasındaki çatışmaların yeri haline geldiğini gösteriyor.

Bu doğrultuda Arabistanlı bir aktivist, el-Avamiye’nin kuzey doğusundaki işçilerin geçtiğimiz haftada bu bölgeyi terk etmeleri gerektiği konusunda mesaj aldıklarını söyledi.

Aynı zamanda Eş-Şevike mahallesindeki halka, evlerinde kalmamaları yönünde uyarılar yapıldı.

El-Avamiye’deki tüm canlı varlıkları yok etme yönündeki Suudi projesi

eş’Şevike’nin eski sakinlerinden olan Emin Nemir konu ile ilgili şöyle açıklamada bulundu: “Suudi hükumetinin çoğunluğu Şii olan el-Avamiye sakinlerine karşı saldırılarını artırması endişesi git gide büyüyor, zira onlar el-Avamiye’de hiç bir canlı varlığın hayatta kalmasını istemiyor.”

El-Avamiye’deki çatışmalar Suudi rejiminin el-Musere’yi yıkmak istediğini bildirmesi ile başladı zira rejim, silahlı kişilerin bu mahalleyi kullandığını iddia ediyor. Suudi rejiminin barışseverlikten uzak duran operasyonları sonucunda, en az 12 kişi canını kaybetti.

Reuters Haber ajansı da yabancı medyaların söz konusu bölgede bulunma iznine sahip olmadıklarını bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı