GenelSuriye Dostları

Mihmanperest: Suriye krizinde en iyi seçenek Annan planı

İran İslam cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı sözcüsü BM ve Arap birliği Suriye Özel Temsilcisi Kufi Annan’ın Suriye kriziyle ilgili 6 maddelik planının, mevcut krizin çözümlenmesi yönünde en iyi plan olduğunu bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest bugün yerli ve yabancı gazetecilerin katıldığı bir basın toplantısında Annan Planının halen en iyi plan konumunda olduğunu hatırlatarak, “Annan planı başarısız olmamıştır, ancak bu planı akamete uğratmak peşinde olan bir kesim söz konusudur. Daha doğrusu bazıları Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanmamasını istemekteler” dedi.

Mihmanperest, Siyonist İsrail rejiminin, Bulgaristan’da İsrailli turistlerin bindiği otobüste meydana gelen patlamadan sorumlu ilan etmesine de temasla, “dünyanın ilk teşkilatlanmış terör akımını oluşturan ve şimdiye kadar dünyanın bir çok yerinde gerçekleştirdiği terör eylemleri ile sayısız insanın hayatına mal olan siyonist İsrail rejimi, dikkatleri dağıtmak amacıyla sürekli başka ülkeleri terörizmle suçlamaktadır” dedi.

Bugün İstanbul’da İran’ın nükleer baş müzakerecisinin yardımcısı ve AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi’nin yardımcısı arasında başlayan görüşmeler hususunda bir soruya da Mihmanprerst, İran ve 5+1 ülkelerinin temsilcileri arasında yapılan müzakerelerin çerçevesi belli olduğunu ve sonucunu beklemek gerektiğini açıkladı.

Mihmanperest, Myanmar katliamıyla ilgili sorusuna, bu hadisenin İslam dünyasının üzüntü duymasına sebep olduğunu ifade ederek bu ülkede başta olmak üzere bütün ülkelerde müslümanların hakkı korunması gerektiğini vurguladı.

Ramin Mihmanperest, İran’ın uluslar arası topluma başvurarak konunun takibini talep ettiğini söyleyerek müslüman ülkelerin dünya Müslümanlarına açık bir şeklide destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı