Genel

Milli Arap konferansı Suriyeye müdahale ve tüm yaptırımlara karşı

Milli Arap Konferansı nedenleri, tabiatı ve tarafı kim ve ne olursa olsun Suriye’de herhangi bir yabancı müdahaleye karşı mutlak ve kesin bir şekilde karşı olduğunu vurguladı. 4 ila 6 Haziran tarihlerinde düzenlediği 23. Dönem Toplantılarının bitiminde yayınladığı bildiride konferans; Suriye ve halkına yönelik uygulanan her türlü yaptırım ve dayatmaları reddettiğini belirtti.

Konferans; Suriye’yi Arap Liginden uzaklaştırma kararının derhal iptal edilmesi ve ilişkilerini kesen bir kısım Arap ülkelerinin bu ilişkileri yeniden başlatmaları talebinde bulundu.

Suriye halkının tüm talep ve ideallerini gerçekleştirme amacıyla gerçekçi ortamlardan hareketle kapsamlı ulusal diyaloga girme çağrısında bulunan konferans; sivillerin korunmasıyla birlikte Suriye’nin milli ve ulusal rolünün himaye edilmesi talebinde bulundu.

Konferans kaynağı ne olursal olsun şiddete son verme gereğini belirtirken; özellikle kendi vatandaşlarına minimum düzeyde siyasi haklar sağlamayan Arap hükümetler başta olmak üzere siyasi çözüm yönünde harcanan herhangi bir çabayı aksatan, Suriye’ye muhtelif türlerde silah geçirmekle fitneyi körükleyen ve ulusal diyalogu engelleyen tüm tarafların kınanmaları önemine vurgu yaptı.

Suriye’deki tüm tarafları BM Suriye Temsilcisi Kofi Annan planını uygulamaya çağıran konferans; hedef ve çalışma misakına aykırı davranan Arap Liginin tutumunu kınadı. Konferans Arap Liginin, Suriye’ye yabancı askeri müdahale talebinde bulunmasıyla özellikle ortak Arap savunması olmak üzere toplu milli güvenlikle ilgili misak ve kararlara aykırı davrandığına işaret etti.

Filistin davasından ise Konferans; işgalci İsrail ve başta ABD olmak üzere onun dostlarının işgal altındaki tüm Filistin topraklarını Yahudileştirme planlarını hızlandırmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu bağlamda Araplar, Müslümanlar ve dünyanın takındıkları sessiz tutumlarını eleştiren Konferans; İsrail’in Filistin toprakları içi hazırladığı planların tehlikelerinden uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı